Anti-Viral Besin Destekleri Üzerine Son Çalışmalar

26 Eylül 2009

domuz gribi ve besin destekleri

2000 li yılların başlarında kuş gribinin ilk defa global bir tehdit olarak algılanması ile beraber besin desteklerinin anti-viral etkisi üzerine araştırmalar da arttı.

Kış aylarına yaklaşırken artan domuz ve kuş gribi endişelerini hafifletmeye ve koruyucu önlemler almaya yönelik birkaç bilimsel çalışmayı ilgilenenlerin bilgisine sunuyorum.

Son zamanlarda domuz gribi vakalarında kullanılan tamiflu (oseltamivir) gibi anti-viral ilaçlar virüs tarafından üretilen ve virüsün kendi kendini replike etmesi için gerekli neuraminidase maddesini etkisiz hale getirmekte kullanılıyor.

İki yıl önce tamamlanan bir çalışmada vitamin C + Lysine amino asidi + proline amino asidi + yeşil çay ekstresi + N-Acetyl cysteine amino asidi ve Selenyum mineralinden oluşan mikro-besin karışımının HIV ve gribal virüslerle enfekte hücreler üzerindeki etkisi test edildi.

Ayrıca 2008 de tamamlanan paralel bir çalışmada da kuş gribi virüsü üzerindeki vitamin C + Lysine amino asidi + proline amino asidi + yeşil çay ekstresi + N-Acetyl cysteine amino asidi ve Selenyum minerali karışımının etkisi incelendi.

İki çalışmada da ortaya konduğu üzere, vitamin C + Lysine + proline + yeşil çay ekstresi + N-Acetyl cysteine ve Selenyum mikro-besin destekleri karışımı, konvensiyonel ilaçlar amantadine ve oseltamivir benzeri yüksek anti-virütik aktivite sergiledi.

Bu mikro-besin destekleri karışımını konvensiyonel ilaçlardan üstün kılan en önemli farklılık ise mikro-besin karışımının ilaçlara göre grip virüsü replikasyonunu (çoğalmasını) enfeksiyonun daha ilerleyen safhalarında da yan etki vermeden durdurabilme başarısı oldu.

Testler sırasında vitamin C nin tek başına kullanımı önemli bir anti viral etki göstermezken yukarıda belirtilen amino asit ve mineral kombinasyonu içerisinde aynı miktar vitamin C nin anti viral etki verdiği gözlendi.

Kombinasyon içerisindeki diğer bileşenler, Lysine + proline + yeşil çay ekstresi + N-Acetyl cysteine ve Selenyum hücre içerisinde anti viral madde glutation salgılarını etkin ölçülerde artırarak virütik faaliyeti durdurucu etki sağladı.

Bağışıklık sistemi üzerinde besin desteklerin etkisini araştıran başka bir çalışma 2009 da yayınlanan şekli ile bağışıklık sistemini güçlendirmede çinko desteğinin önemini vurguluyor. Bu çok yeni çalışmada 15mg çinko takviyesi ile bağışıklık üzerinde önemli rolü olan T hücrelerini (lenfositlerin bir alt kümesi) güçlendirmenin mümkün olduğunu gözlüyoruz.

Paylaş

2 yorum

  1. mehmet

    Gunde yarim tablet Tamiflu domuz gribine karsi koruyucu etki yapiyor bildigim kadariyla. Fakat soylediginiz destekleri, ornegin cinko gibi, hangi gunluk besinlerden edinebiliriz bilmiyorum.

    Bu arada websitesi basit urunlerle saglikli ve lezzetli yiyecekler hazirlama konusunda oldukca faydali, tesekkurler.

  2. Bu çalışmada etkinliği gözlenen çinko miktarı 15 mg ve bunu besinlerden 15mg kadar ve hergün düzenli olarak sağlamanın pek imkanı yok. Besin desteği olarak 15 mg çok rahat bulunan bir doz. Bu minerali sinerjik sindirildiği ve çalıştığı diğer mineraller ( bakır-magnezyum-kalsiyum vb) ile beraber bağışıklık desteği olarak kullanmak en yaygın ve doğru kullanım şekli.
    Çinko açısından zengin besinlerin başında istiridye ve kabak çekirdeği geliyor.

    Beğeniler için teşekkürler.

Yorumlar