Besin Değeri Ağır Çeken Besin: Balkabağı

31 Ekim 2010

balkabağı

Balkabakları hasat mevsiminin son mahsülleri.

Uzun yaz döneminden geriye hasat edilecek başka bir ürün daha kalmıyor balkabakları da toplanınca.

İlk çağlardan bugüne beslenmemizde olan bu jurasik sebze/meyveyi farklı tarifler ile sık sık tüketmek kış aylarında son derece faydalı.

Farklı ve özellikle şekersiz tarifler ile hazırlanan balkabaklı yemek ve yiyecekler beslenmeye antioksidan, lif ve mineraller yönünden değer kazandırıyor.

Antioksidanların renkli yaz meyve ve sebzelerine göre az olduğu kış günlerinde balkabağı çok besleyici bir antioksidan kaynağı.
Balkabağının etli dokusuna parlak turuncu rengi veren antioksidan beta-karoten ve alfa-karotenler oran olarak çok yüksek. Ayrıca daha düşük oranlarda lutein ve zeaksantin antioksidanları da mevcut.

Göz sağlığının korunması, kalp sağlığı ve bazı kanser türlerinin oluşumunun engellenmesinde balkabağında da yüksek oranda bulunan bu antioksidanların fonksiyonları bilimsel araştırmalarla incelenmekte.

Balkabağının sert dokusu aynı zamanda yüksek posa miktarının da bir göstergesi. Bir fincan kadar pişmiş balkabağında 3gr lif var. Balkabağının vitamin ve mineral değerleri de birçok diğer sebze ve meyve de görülemeyecek türden.
Örneğin bir fincan kadar pişmiş kabakta 37mg kalsiyum, 2650İU vitamin A ( bu kayısı ve havuç ile yarışır türden), 22mg magnezyum, 564mg potasyum, 50mcg selenyum, 1.4mg demir var.

Balkabağı yüksek besin değerinin yanında kalorisi ve glisemik indeks değeri düşük bir besin olduğu için kilo kontrolü sağlamaya yardımcı. Yemek ve yiyeceklerde patates gibi daha yüksek nişastalı sebzelerin yerini doldurabilecek lezzet ve dokuda.
Balkabağı faydalı kompozisyonu ile bebek beslenmesinde de annelerin rahatlıkla kullanabileceği kolay püre yapılabilen sebzelerden.
beta karoten kaynağı

Çocuk ve erişkinler için hazırlanan yemek ve yiyeceklerde baharat, bitkisel yağlar ve aromatik otlar ile karıştırılarak balkabağını sıkça kullanmak mümkün. Balkabağını geleneksel tariflerden kabak tatlısı yaparak bol tüketmeye çalışmakla aşırı rafine şeker tüketmiş olacağınızı unutmayın.
İlerleyen günlerde balkabağını “şekersiz” sunan nefis salata ve yemek tariflerini bu blogdan takip edebilirsiniz.

Paylaş

Yorumlar