Çölyak ve Osteoporoz Bağlantısı

04 Aralık 2009

çölyak osteoporoz bağlantısı

Geçen ay The New England Journal of Medicine da yayınlanan ilginç bir araştırma çölyak hastalığı -kronik gluten intöleransı- ile osteoporoz – kemik erimesi- arasındaki bağlantıyı tespit etti.

Çölyak, gluten intöleransının yol açtığı bir oto-immun sistem hastalığı.

Çölyak hastası gluten içeren besin tükettiğinde gluten proteinleri gliadin ve prolamin sindirim sisteminin on iki parmak bağırsağı- bölümünde hasara yol açıyor.

Glutenin sebep olduğu bu hasar enflamasyona yol açarak normal sindirimi engeller. Gluten tüketiminin tetiklediği çölyak hastalığının en sık karşılaşılan semptomları; yorgunluk, ishal, karın ağrısı, düşük kilo, kansızlık ve depresyon. Gluten tüketimi durdurulduğunda enflamasyon ile hasar gören dokular büyük ölçüde onarılıyor ve semptomlar ortadan kalkıyor.

Osteoporoz bağlantısı ile ilgili bulgular çölyak hastalarında salgılanan antikorların kemik sağlığını koruyan kilit proteinleri (osteoprostogerin) yok ettiği yönünde.
Test edilen çölyak hastalarının %20 sinde gözlenen kemik koruyucu protein yıkımının genellenebilmesi için ise daha ileri araştırmalar gerekecek.

Paylaş

3 yorum

  1. dell

    yazıları okurken bazen bir cümleyi iki kere okumak zorunda kalıyorum. latince o kadar fazla ki anlamıyorum bazen. biraz daha halk dilinde yazamazmısınız? yazılarınız çok ilginç hatta bazılarını özellikle saklıyorum. ancak bu tip yazılar beni benden alıyor :)

  2. :)Yorum ve takip için teşekkürler, daha yalın yazılarda buluşmak üzere.

  3. dell

    teşekkürler yorumumu dikkate aldığınz için. bir çok blog takip ediyorum. ancak bazı blog sahipleri yorum yapanlara tenezül edip bi cevap bile vermiyor. her yönüyle blogunuz kalitesini belli ediyor. teşekkürler paylaşım için :)

Yorumlar