Daha Az Ton Balığı, Daha Çok Sardalya

24 Şubat 2011

Konserve balık sektöründe ton balığı konservesi satışlarından pay almaya çalışan sardalya ve hamsi konservelerinin çeşitliliğinin artması iki nedenle çok olumlu.

1. besin kalitesi ve ağır metal içermemesi
2. sardalya ve hamsi avının ekosistemi koruyucu olması

Dardanel’den sonra Çanakkaleli diğer lokal üreticileri saymazsak Egeli Domes de raflarda tüketiciye çok lezzetli sardalya ve hamsi konserveleri sunmaya başladı.

Sardalya ve hamsinin ton balığı yerine tüketilmeye başlanmasındaki yararlardan birisi besin kalitesi ile ilişkili.

BESİN KALİTESİ

AĞIR METAL BİRİKİMİ

Ton balığı yüksek et verimi ve besleyici değerinin yanısıra ağır metal ve özellikle civa miktarı en yüksek balık türlerinden. Uzun yaşam süreci (ortalama 10 yıl) ve etcil ( diğer balıkları yiyerek beslenen) bir derin su balığı olması nedeniyle ağır metal birikim riski yüksek bir balık.

Sardalya ve hamsi (ançuez) deniz ve okyanuslarda plankton yiyerek beslendikleri ve yakalanmadan önceki ömürlerinin en fazla 2-3 yıl olması nedeni ile çevre kirliliği sonucu sulara karışan ağır metalleri bünyelerinde taşıma riski daha düşük.

BESİN DEĞERİ

Sardalya ve hamsi eti besin değeri açısından en az ton balığı kadar zengin ve kimi besin öğelerinde ton balığından daha üstün.

Her iki ufak balık türü de omega 3 yağ asitleri ve vitamin D içeriği yüksek balıklardan.

Sardalya ve hamsi antioksidan enzim Co Q10 ce çok zengin iki balık. Co Q10 kardiovaskular sağlık ve enerji metabolizması için gerekli bir madde.

Sardalya ve hamsi seretonin, melotonin gibi sinir sistemi salgılarının yapı taşı triptofan amino asitince zengin balıklar.

Aynı miktarlarda süt ile karşılaştırıldığında daha yüksek fosfor ve kalsiyum, muzdan daha fazla potasyum sağlıyor. Ayrıca demir-çinko-magnezyum-bakır minerallarininde zengin kaynağı. Tüm bu mineraller konserve yapımı sırasındaki ısıl içlemlerde vitaminler gibi yıkıma uğramadığı için tazeye yakın oranlarda konservelerde de varlığını koruyor.

EKOSİSTEMİ KORUYUCU

Son kırk yılda ton ve benzer büyük balıkların aşırı avlanması deniz ve okyanuslardaki ekosistemin bozulmasının temel nedenlerinden olarak görülüyor.

ref. Villy Christensen, The University of British Columbia’s Fisheries Centre

Sardalya ve hamsi gibi ufak balıklarla beslenen ton, köpekbalığı, morina, yunus balığı gibi balıkların sayısının azalması ufak yem balıkların sayısının hiç olmadığı kadar artmasına neden oldu. Artan sardalya ve hamsi benzeri balıkların bu defa plankton dengesini bozarak Karadeniz’de de benzeri yaşanan ekosistem bozulmasına yol açtığı çevre raporlarında tekrarlanmakta.

Green Peace Raporuna göre,

Dünyada;
23 bölgede ton balığı kolonisi var,
9 koloni acil tehlike altında
3 koloni kritik
6 koloni kritik yok olma tehlikesine açık

SARDALYA VE HAMSİ İÇİN LEZZET DESTEKLERİ

Sardalya ve hamsi konservelerinin ağır balık kokusunu hafifletmek isteyecekler için;

Suda konserve sardalya ve hamsi yağda konserveden daha hafif kokar.

Konserve hamsi ve sardalyaları kullanmadan önce bir süre sütte bekleterek balık kokusunu azaltmak mümkün.

Hardal+limon / hardal+tabasco balık kokusunu kolay dengeleyen lezzetler.

Paylaş

0 yorum

Trackbacks/Pingbacks

  1. Anonim - [...] [...]

Yorumlar