Echinacea: Bağışıklık Sistemi Desteği

20 Ocak 2010

echinacea tarlası

Echinacea (ekinezya) çiçekleri pembensi narin görünümünün aksine vücudun bağışıklık ve savunma sistemi üzerinde kuvvet artırıcı etkileri olan son derece mukavim çiçekler.

Kuzey Amerika’nın yüksek rakımlı bölgelerinden dünyaya yayılan bu bitki son 10-12 yıldır kış hastalıklarında bağışıklık sistemi desteği olarak yaygın olarak kullanılıyor.

echinacea likit

Echinacea bitkisinin bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkileri bilimsel çalışmalarda onay buldukça piyasada satılan echinacea ürünlerinin de çeşitliliği arttı. Echinacea kapsülleri, likit ekstreleri, kremleri, boğaz pastilleri veya bitki çayı formları bugün doğal besin destekleri grubunda en çok tercih edilen ürünler arasında.

Tüm echinacea ürünleri içerisinde kış hastalıklarına karşı koruyucu veya tedaviye destek verici özelliği en yüksek olanlar kapsül veya likit formlar. Bu ürünlerde echinace aktif maddelerini en güvenilir ve en standardize formlarda bulmak mümkün.

likit echinace

Echinacea nezle, grip, soğuk algınlığı, sinüzit gibi durumlarda tedaviye destek verebildiği gibi korunma amaçlı kürler halinde sağlıklı bireyler tarafından da kullanılabiliyor. Koruyucu kullanımı için en fazla 6-8 hafta süre ile tüketilmesi bağışıklık sistemi üzerinde destek verici olması için yeterli.

echinacea damla

Bir bardak su içerisinde bir dilim limon ve beş altı echinacea ekstresi damlası bu soğuk kış günlerinde size de iyi bir bağışıklık sistemi desteği olabilir.

Echinacea bitkisinin bağışıklık sistemi üzerinde nasıl destek verici rol oynadığı ise çok etkileyici.

Bitki içerisindeki aktif farmasötik bileşenler vücutta patojen mikroorganizmalara karşı duyarlılığı, savunmaya geçme hızını, makrofaj sayısını, lökosit sayısını ve interferon salgılarını artırıcı maddeler.

Echinacea kullanmaya başlamadan önce tüm besin desteklerinde olduğu gibi bu bitkinin de size ve varsa aldığınız diğer ilaç tedavilerine uyumlu olup olmadığını önce eczacınıza danışmakta fayda var.

Paylaş

1 yorum

  1. sanem

    Biz de sık sık çayını içiyoruz.baya faydası oluor.sizin verdiğiniz bilgilerle daha iyi öğrenmiş olduk.sağlıcakla kalın.

Yorumlar