Ekmeğin Antioksidan Yaşama Katkısı

11 Ekim 2009

pronyl lysine antioksidan

Meyve, sebze ve fito-farmasötik bitkilerdeki antioksidanlarla ilgili ışıltılı bilimsel çalışmalar devam ederken ekmek ve benzer unlu besinlerin de fırında pişme işlemi sırasında kabuk kısmında güçlü bir antioksidan açığa çıkardığı gerçeği mütevazi ekmeğe o yıldan sonra farklı bir misyon daha yükledi.

Sadece kızarmış kabukta rastlanan bu yeni ve farklı antioksidan (probyl-lyisine) ekmeğin iç kısmında kabuğa göre sekiz kez daha az ve ekmek henüz hamur halindeyken ise hiç yok…

Bu farklı antioksidanın var olup olmadığını anlamanız için satın alırken kızarmış kabuk yüzeyli olanları aramanız yeterli.

Örneğin buğday ekmeğinin kızarmış kabuk kısmı çok belirginken saf mısır ekmeğinde kızarmış ekmek kabuğuna rastlayamazsınız ki bu da mısır ekmeğinde aradığınız antioksidan faydayı bulamayacağınız anlamına gelir.

Tüketeceğiniz ekmek veya benzeri unlu gıdalar ne kadar ufak hamur bezelerine ayrılarak pişirilmiş ise kabuk yüzeyi ve dolayısı ile antioksidan faydası da o oranda artacak.

Kolon Kanseri Bağlantısı

Hindistan’da yapılan ve iki ay önce yayınlanan bir çalışmada kalın bağırsakta görülen kanser öncesi lezyonların kabukta bulunan probyl lyisine antioksidan desteği ile durdurulduğu sonucu ileriki yıllar için ümit verici.

Nutra-sötik destek olarak kullanılan bu koruyucu ve durdurucu maddenin ne kadar ve ne cins kabuk tüketildiğinde elde edildiği ise henüz bilinmiyor.

Paylaş

4 yorum

 1. mehmet

  Baget ekmegin kabuğu kutlesine oranla daha fazla, onu mu tercih etmek gerekir.

 2. mehmet

  Istanbul’da gittikce daha cok sayida Çiğ köfte yapan yerlere rastliyorum, Belediye bu urunlerde et kullanimini yasaklamis dolayısiyla sağlık riski az görünüyor.
  Cok miktarda salata eklenerek yenirse, diger fast-foodlara gore daha makul bir tercih oldugu soylenebilir mi?

 3. Baget ekmeğin kabuk oranı fazla olduğu için antioksidan oluşumu da daha fazla, ancak baget ekmekler çoğu kez ağartıcı kullanılarak beyazlaştırılmış ve rafine unlardan üretiliyor ve bu nedenle besin değer kaybı çok yüksek.

  Tam tahıllı unlardan hazırlanan kabuklu ufak ekmekler en optimum seçim olur.

 4. Mehmet Merhaba, ülkemizde fast food a en iyi potansiyel alternetifler köfte-ekmek ve balık-ekmek.
  Sözünü ettiğin çiğ köfteler bulgur+salça+baharat karışımı, bu hiç fena değil ancak çok eksik olduğumuz protein tüketimimizi artırmaya yardım etmiyor.. Bu güzel soru için teşekkürler..

Yorumlar