Elderberry Ekstresi ve Viral Enfeksiyonlar

28 Eylül 2009

elderberry fruit - Ozgunform

Gribal enfeksiyonlardan korunma, anti-virütik besinler ve besin desteklerine değinirken fito-farmasötik elderberry den söz etmemek olmazdı.

Virolojist Madeleine Mumcuoğlu ve arkadaşlarının 1995 de yayınlanan elderberry (mürver) ekstresinin antiviral etkisini vurgulayan çalışması, yayınlanmasının ardından elderberry ekstreli bağışıklık desteği ürünlerde büyük yükselişe neden olmuştu.

Elderberry ekstresinde keşfedilen interferonların, virüsün yaydığı hemmagglutini (virüslerin hücre duvarından girişini sağlayan madde) bağlayarak etkisizleştirdiği ilk defa bu araştırma ispatlandı.

Virütik enfeksiyonların çeşitlenmesi ve yaygınlaşması ile Mumcuoğlu ekibinden araştırmacılar elderberry ve grip ilişkilerini yeniden incelediler.

Son çalışmada elderberry ekstresinin gribal enfeksiyonlarda hastalık sürecini erişkinlerde ortalama dört gün azalttığı ortaya kondu.

Elderberry ekstresi şuruplarının etkin karışımlarını Türkiye’de de bulmak artık çok kolay.

Bazı virütik enfeksiyonların tedavisine %90 a varan oranlarda destek verdiği bundan 14 yıl önce ortaya çıkarılan bu toniği kış hastalıklarına karşı evde bulundurmak iyi fikir olur.

Önemli son bir nokta ise doğal mürver çiçeklerinin veya meyvesinin değil sadece eczanelerden sağlanan farmasötik yöntemlerle hazırlanmış ruhsatlı şurupların veya ekstrelerin kullanılması.

Elderberry çiçek ve meyvelerinin besin olarak tüketimi çoğu ülkede yaygın olsa da, zehirli bazı diğer bitkilerle benzerliği yüzünden karıştırılma olasılığı var. Fito-farmasötik üretimler bu tip bitkileri tamamen güvenilir dozajlarda ve formda hazırlar.

Paylaş

Yorumlar