Grip ve Dem Banyosu

11 Şubat 2011

Tam “bu kış da hastalıksız geçiyor” derken aniden bastıran grip semptomları testlim aldı son iki günü.

İki günlük ateş, öksürük, adele ve baş ağrısının ardından biraz toparlanmaya başlamak yeniden hayata dönüş gibi. Ne gripmiş.!

Hiç ilaçsız litrelerce sıcak, soğuk, limonlu su, çorba ve bitki çayları bir yana aromatik dem banyosu bu gribe çok iyi geldi. Ben de bu kez dem banyolarından fikirler vermek istiyorum ilgilenenlere ve özellikle şuan grip olanlara.

Dem banyosu; bitki infüzyonlu suda 15-20dakika vücudu dinlendirmek demek. Çoğu spa merkezinde sıklıkla kullanılıyor dem banyoları.

Kendi hazırlayacağınız karışımlarla bu su terapisini eve taşıyıp gribin ilaçsız tedavisine iyi bir destek oluşturabilirsiniz.

Aromatik Bitkiler:

Grip, soğuk algınlığı ve nezlede en çok işimize yarayacak bitkiler eterik yağlarca zengin, aromatik bitkiler. Bunlar çam, okaliptüs, nane, biberiye, defne, kafur olabilir.
Bu aromatik bitkilerden genellikle her 100lt su için 500ml koyu infüzyon hazırlayarak ekleniyor.

Aromaterapi yağları da eğer iyi üretilmiş ve bayatlamamışlarsa dem banyolarında kullanımı çok uygun. Aromaterapi yağlarının kullanım oranı yağlar çok çok daha yoğun olduğu için 100lt suya 6-7 damladan fazla olmamalı.

Mineralce Zengin Tuz:

Grip ile gelen adele ve eklem ağrıları için ben dem banyosuna aynı zamanda tuz da ekledim. Mineral oranı yüksek su kaslar için son derece dinlendirici. Bu uzun spor ve yürüyüşlerden sonra da çok iyi bir fikir.

Dem banyosunda kullanacağınız tuzun mineral oranı yüksek iyi bir tuz olması gerekiyor.
Lut Gölü veya Ölü Deniz Tuzu (piyasada var) en iyi seçeneklerden. Ben pembe himalaya tuzu kullandım.
Beyaz himalaya tuzuna göre pembe bu tür uygulamalarda daha doğru. Himalaya tuz kristalleri içerisindeki 84 farklı mineral tuz çözeltisi hazırlandığında hem kaslar hem de cilt üzerinde olumlu etkiler bırakıyor.

Tuz oranını 100lt ye 1 kg ayarlamak yaygın ama böylesine nadir bir tuzun 1 kg ını birden bir banyoda tüketmek de istemezsiniz. O nedenle önceden sıcak suda çözdürmek üzere en az bir avuç kullanın.

Özel terapatik tuzlara ulaşamıyorsanız kullanabileceğiniz bir tuz da belki deniz tuzu olabilir.

NATUROPATİK SUYUN HAZIRLANIŞI:

Seçtiğiniz yüksek mineralli tuzu kaynar bir miktar suyun içerisinde iyice çözünene kadar karıştırın.

35-38 derecedeki küvet veya jakuzi suyuna ekleyin.

Seçtiğiniz aromatik bitkinin taze veya kuru yapraklarını sıcak su içerisinde (kaynar su olmamalı) koyu dem oluşturması için bırakın. Ben en pratik olması açısından ve aromaterapi yağının etkinliğine de güvendiğim için nane+biberiye bitki çayı poşeti kullandım. İyi bir aromaterapi yağı kullanmayacaksanız kuru veya yaş bitkilerle bu demi hazırlamak daha iyi olur.

Hazırladığınız demin içerisinden bitki parçalarını süzün veya poşetleri çıkartın ve içerisine bu defa aromaterapi yağından en fazla 6-7 damla ekleyin. Yağınız saf ise bu miktar yeterli olacaktır. Ben Kneipp’s in banyo için özel biberiye preparatını kullandım ancak saf biberiye yağıda kullanılabilir.

Dem+aromaterapi yağınıda iyice karıştırdıktan sonra bu karışımı da küvet veya jakuziye ekleyin ve 15-20 dk bu suyun içerisinde kalın.

Böyle bir karışımın dinlendiren, tıkalı solunum yollarını açan ve harika kokulu bir tedavisi var.

Aromatik bitki ve yağlar ile uğraşırken ölçü fazlası kullanmamak önemli ve ayrıca böyle bir karışımı köpük, sabun veya sentetik parfümlü diğer sıvılar ile karıştırmamak da gerekiyor.

Paylaş

Yorumlar