Kakao Tanelerinin Besin Değeri

11 Eylül 2009

kakao tanelerinin besin değeri

Bayram yaklaşırken dükkanlardaki çikolata rafları da sayıca arttı ve çeşitlendi.

Alıcı gözü ile bakıldığında birçoğu kakao tanelerinin yüksek besleyici değerinden ve gerçek kakao lezzetinden çok uzak geliyor maalesef.

Çokça şeker, yağ, boya ve aroma maddesi ile harmanlanan çikolata benzeri türevlere rağbet etmek istemiyorsanız saf kakao tozu veya %70-90 kakao oranlı çikolataların bakın size ne faydaları var:

Kakao taneleri çok kuvvetli antioksidanlardan resveratrol, flavon 3–ol bakımından son derece zengin.

Kakao tanelerindeki resveratrol oranı, aynı şekilde çok zengin bir kaynak olduğu bilinen yeşil çaya oranla beş kez, kırmızı şaraba oranla iki kez daha fazla.

Vücudumuzdaki nitrik oksit ve birçok endokrin salgılarının mimarı süper amino asit arginine ve seretonin ön maddesi triptofan amino asitleri kakao tanelerinin yapısında yer alan iki değerli yapı taşı.

Kakao tanelerinde ayrıca “iyi hissettiren” sinir sistemi üzerinde etkili doğal maddeler (anandamine-feniltilamin-theobromine) yer alıyor. Bu maddeler kendi başlarına etki vermeyecek kadar düşük dozlarda olsalar da kakao içerisindeki doğal kombine karışımlarından doğan etki gücü kakao’nun neden çokça talep gördüğünün ve tüketildiğinin nedeni.

Besin değeri açısından kakao tanelerini özel yapan son besin elementi ise magnezyum. Kakao, tükettiğimiz besinler arasında magnezyum oranı en yüksek olanlardan birisi.

Magnezyum mineralinin vücudun yapı ve işleyişindeki büyük rolünü düşündüğünüzde kakao tanelerinin değeri daha da yüceleşiyor.

Paylaş

2 yorum

  1. Alev

    Hele dostlarimizla ictigimiz kahvenin yaninda, soyle kucuk de olsa doygun kakoa oranli bir çikolatanin omuzlarimizdan aldigi streside ekleyelim faydalarina derim…

  2. aropax

    gün geçtikçe sitenizden bu denli ilginç ve faydalı bilgileri edinmek beni de kakao yemiş kadar mutlu ediyor :)

Yorumlar