Kaplıca ve Spa Kullanım Rehberi

20 Ekim 2009

kaplıca ve spa kullanım rehberi

Kaplıca, ılıca veya modern hayata uyum sağlamış hali ile spa merkezlerinin kullanımının yaygınlaşması destek tedavi ve koruyucu sağlık hizmetlerinde önemsenmesi gereken unsurlardan.

Bilinçli seçimler yaparak bu çok faydalı doğal tedavi, rehabilitasyon ve dinlenme merkezlerinden yaşam kalitenizi artırıcı faydalar sağlayabilirsiniz.

İşte bilmeniz gerekenler;

1.Gideceğiniz kaplıca, termal otel veya spa merkezinin kaplıcalar yönetmeliğine uygun tesis izni ve kaplıca işletme izni olup olmadığına dikkat edin.

Kaplıcalar yönetmeliği gideceğiniz doğal tedavi merkezindeki, su, kil, buhar, çamur, iklim, fizik tedavi, masaj, psikoterapi, egzersiz tedavileri, besin düzeni gibi unsurlara standartlar getirir ve devamlılığını sağlar.

2. İhtiyaçlarınıza uygun türde hizmetler sunulduğundan emin olun.

Farklı doğal kaynaklar farklı sağlık destekleri verici özellik taşır. Kas ve iskelet sistemi sorunları başta olmak üzere kullanılan doğal kaynağın yapısına göre sağlanan fayda da, örneğin mide ve bağırsak sistemi, ruh sağlığı, cilt sağlığı, solunum yolları sağlığı veya idrar yolları sağlığı ile ilgili özelleşebilir.

3. Gideceğiniz spa veya kaplıcada çalışan personelin eğitimli olmasının yanı sıra deneyimli ve yetkin olmasına da önem verin.

4. Kaplıca, ılıca ve spa seçimlerinde denenmişlik hikayelerine ve referanslara önem verin.

5. Spa veya kaplıcaya ilk ulaştığınızda (birçok merkez kendi teklif ediyor) bir tanıtım turu isteyin.

Tanıtım turu sıra dışı bu ortama uyum sağlamanızı ve mekanı doğru kullanmanızı sağlayacak.

6. Dinlenmek veya sağlık desteği almak için gittiğiniz bu doğal tedavi merkezlerinde size sunulan kür programlarına, uyarılara, doğal kaynak kullanım metotlarına uyun.

7. Soru sormaktan çekinmeyin.

8. Kaplıca, ılıca, termal otel veya spa merkezlerinde dehidrasyona karşı içme suyunun kolay erişilebilir ve sık yerleştirilmiş düzende sunuluyor olmasına dikkat edin.

9. Kaplıca ve spa lar insanları en az kalabalık içerisinde, en huzurlu ortamlarda ağırlama amacı ile tasarlanmış ve işletiliyor olmalı.
Gideceğiniz zaman ve yeri mümkün olduğunca az kalabalık olacak şekilde seçin.

10. Uygulanan terapinin üzerinizdeki etkisinden memnun kalmazsanız terapisti uyarıp müdahale etmekten çekinmeyin.

11.Doğal tedavi merkezlerinde bahşiş beklentisi yoktur. Bahşiş vermek zorunda değilsiniz.

12. Cep telefonunuzu (ve dış dünyayı) tedavi alanlarına taşımayın.

13. Sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Aşırı açlık ve aşırı tokluktan kaçının.

14. Doğal kaynaklarla sağlık kürleri sonrası günde minimum 7 saat uyumaya özen gösterin.

Paylaş

Yorumlar