KIZILCIK: tarihten gelen meyve

05 Ekim 2009

kızılcık-özgünform

Kızılcık sezonu geçmeden belki bu hafta semt pazarlarına koşup kızılcık arayan ve bulanlar olabilir ümidi ile besin değeri ve sağlık fonksiyonları hakkında hemen yazmak istedim.

Yüzyıllar önceki hali ile kalmış, olabildiğince doğal, dünyanın çoğu yerinde bilinmeyen (Doğu Avrupa, Asya ve Anadolu Tarihi’ne ait) nadir besinlerden kızılcık.

Kızılcığın besleyici değeri üzerine yeterince bilimsel çalışma bulmak güç. Yetiştiği ülkelerde (Türkiye, Hırvatistan, Bulgaristan, Moldovya, Sırbistan, Yunanistan…) yapılan çalışmalar da henüz kızılcığın içerisinde ne olduğunu ve ne kadar olduğunu bulmaya yönelik. (1) (2) (3)

Sağlık fonksiyonları üzerine yapılmış gözüme çarpan tek çalışmayı da bu yazıda sizinle paylaşacağım.

Henüz keşfedilmeyi bekleyen bu tarihi meyve içerdiği besleyici değere bakıldığında ilerleyen yıllarda besin ve besin destekleri pazarında adından söz ettirecek meyvelerden.

Peki bu hafta kızılcık bulursanız sağlık kazanımlarınız ne mi olacak?

İlk göze çarpanlar kesinlikle antioksidan ve anti inflamator flavonoidler, antosiyanidinler,ursolik asit, carotoneid ler ve rutin. (ilerleyen zamanlarda fonksiyonları belirleyen de bu grup olacak)

Vitamin olarak vitamin C en yoğun olmakla beraber vitamin E.

Mineral yelpazesi ise daha geniş ama mikro dozda; demir, magnezyum, potasyum, çinko, sülfür…

Bir de henüz tam olgunlaşmamış olanları alırsanız pektin var.

Direk sağlık faydalarını spesifik olarak ortaya koyan tek çalışmada bulgular kızılcık içerisindeki antosiyanidin ve ursolik asitlerin aşırı kalorili beslenmenin devam ettiği yağlanma sürecinde yağ dokusu oluşumunu %24 azalttığı, karaciğerde yağ birikiminin azaldığı ve karaciğer trigliserol miktarını düşürdüğü yönünde.

Folklorik olarak buruk kızılcıkların ishali gidermede, diüretik olarak, gut hastalığında ve diğer bazı inflamator hastalıklarda kullanımı halk arasında yaygın.

Folklorik veya bilimsel temelli sizin de bildiğiniz kullanım alanları varsa Özgünform’da okuyucularla paylaşın.

Kızılcıkları kışa saklamanın en iyi yolu derin dondurucuda dondurmanız olur. Kızılcık tarhanası, reçeller, marmelatlar kızılcığın besin değerini düşürecektir.

Paylaş

2 yorum

  1. sanem

    Kızılcıkı çok severim.daha alamadık.bu kadar faydalı olduğunu bilmiyordum.önerileriniz için teşekkürler.

  2. mehmet

    Kizilcik nerede bulunabilir diye dusnurken, OKKO’da gordum.
    selamlar

Yorumlar