Kristalize Zencefil

03 Mart 2010

kristalize zencefil

Son iki günün bol türbülanslı uçak yolculukları kristalize zencefil parçalarına ihtiyacı hatırlattı. Döner dönmez Özgünform’a bu çok faydalı ve yan etkisiz anti-emetic (bulantı durdurucu) zencefil tatlılarından söz etme gereği duydum.

Dünya’nın çoğu ülkesinde kristalize zencefil bağımlılık derecesinde çok sevilen bir şekerleme. Nefis aroması, tadı ve bir de yanında harika sağlık faydaları var. Zencefil severler için kristalize zencefil bir aroma şöleni ama keskin parfümlü zencefil tat ve kokusunu benimseyememiş olanlar için yapılacak çok birşey yok.

Zencefil çok yönlü sağlık faydaları olan bir çeşit yeraltı gövdesi. Toprak altında yatay büyüyor ve yapısı gingerol lar dediğimiz faydalı bitki fenolleri ile dolu..

Anti-enflamatuar ve anti-septik özelliklerinin yanı sıra mide için de yan etki vermeyen bir bulantı giderici.

Hava-kara ve deniz yolu tutmalarında – çok etkili bir ilaca da ihtiyaç duyacak kadar kötü değilseniz- kristalize zencefil iyi bir bulantı giderici destek olabilir.

uçak tutması

Zencefil iki yol ile mide bulantılarına faydalı. Birinci grup çalışmalar zencefilin midenin alt bölümünde ince bağırsağa bağlantı noktasındaki pilorik kapakçığı rahatlatarak mide bulantısını azaltığını ortaya koyuyor.

İkinci etksi ise özellikle taşıt tutmalarındaki plasebo etkisi. Yapılan yüzlerce araştırmada zencefil kristalleri alanlar plasebo etki ile almayanlara göre daha az bulantı yaşadı ve fenolik zencefil aroması ile konfor buldu.

hava türbülansı

Şimdilerde ithal kristalize meyve satan kuruyemiş reonlarında Türkiye’de de satılmaya başlayan bu kristaller taze zencefilin tüm aromatik tadını ve kokusunu taşıyor. Zencefil parçaları şeker ile kristalize edildiği için şekerli bir besin olduğunu bilerek tüketmek faydalı olur.

kristalize zencefil

Kristalize zencefillerini evde kendisi hazırlamak isteyenler soyulmuş kübik taze zencefil parçalarını 1:1 şeker ile bir saat kadar pişirip kurutarak bu hoş kokulu, aromalı ve anti-enflamatuar şekerlemeleri elde edebilirler.

Paylaş

Yorumlar