Mevsimin En İyi Antioksidan Çözümü: Donmuş Böğürtlen

20 Nisan 2010

donmuş böğürtlen

Kış aylarının gözde antioksidanı nar, sezonunu tamamlamış ve yaz aylarının güneşte olgunlaşmış yüksek antioksidanlı meyveleri de daha çıkmamışken donmuş böğürtlen bulabileceğimiz en iyi antosiyanin kaynaklarından.

Hemen her yerde kolayca bulunabilecek donmuş böğürtlenler toplandıktan çok kısa bir süre sonra hızlıca donduruluyor, katkı maddesi içermiyor ve bu nedenle aslında son derece taze ve son derece doğal.

Böğürtlenin antioksidan değeri son yılların popüler “şifa kaynağı” nardan daha yüksek. Nardan daha şekersiz bu nedenle diyabetik beslenmede ve kilo verme programlarında ideal. Donmuş 100gr böğürtlen yaklaşık 45 kalori ancak güçlü antioksidan besinler arasında ilk on değerli antioksidan besin içerisinde.

böğürtlen tanesi

Antioksidan değerini gösteren ORAC değeri 100gr da 2036 ünite ki bu değeri aşan sadece bir iki besin daha var.

Böğürtlen aracılığı ile aldığımız antioksidanlar LDL kolesterolün oksitlenmesini önleyerek damar sertliği riskinin yönetilmesinde iyi bir doğal kaynak.

Nar tanelerinde ve nar çekirdeğinde de yüksek oranda bulunan ellagik asit böğürtlende de yüksek. Ellanik asit kanser ve kalp damar sağlığı ile ilgili koruyucu ve tedaviye yönelik ön labaratuar çalışmalarında olumlu sonuçlar verdiği için son yıllarda araştırmacıların ilgi odağı.

Böğürtlen verimli ve zengin topraklarda yetiştirildiğinde bünyesinde mineral ve vitamin oluşumu çok yüksek. Antioksidanların yanında magnezyum, manganez, potasyum, vitamin K, vitamin C, vitamin A kaynağı mini bir doğal multi-vitamin taneciği.

böğürtlen

Donmuş böğürtlenleri karıştırıcıda süt veya yoğurt ile karıştırmak, taze meyve ve sebze sularına karıştırmak, kahvaltılık tahılların üzerine eklemek veya çözdürüp tüketmek mümkün. Kolay karıştırılır formu ile nar tanelerine kıyasla bebek ve çocuk beslenmesine de dahil edilebilen böğürtlen tüm yaş grupları için ideal.

Paylaş

Yorumlar