Mevsiminde Tüketenler İçin Domatese Veda Zamanı

03 Ekim 2010

yaz domatesi

Hava sıcaklıklarının 30 derecenin altına düşmesi ile -kimyasal destekler kullanılmazsa- domateslerde meyve oluşumunun zorlaştığı domates üreticilerince iyi bilinen bir durum.

Mevsiminde sebze meyve tüketenler için ise zaman yılın domatese veda zamanı.

Plastik dokulu sera domateslerinin raflarda tarla domateslerinin yerini almaya başlaması ile domates alış verişini durdurmak için birden fazla neden var.

Kimyasal ilaçlar ve büyüme destekleri

Domates gibi yetişmesi için bol güneşe, yüksek sıcaklıklara ve uzun yaz aylarına ihtiyacı olan bir bitkiyi kısa sürede ve kış şartlarında yetiştirilmeye çalışıldığında çeşitli kimyasal maddelerin yardımına ihtiyaç kaçınılmaz.
Meyve gelişim destekleri, tozlaşma destekleri, hastalık mücadele ilaçları ve kimyasal gübrelerin sayısı bir düzinenin üzerinde. Uygulanma sıklığı ise her bir kimyasal destek için ortalama üç kez.

Lezzet bileşenleri

Mevsim dışı üretilen domateslede lezzet bileşenleri oluşma fırsatı çoğu zaman bulamadığı için ürünler daima aroma, tat ve koku fakiri.

Besin maddeleri

Domatesin içermesi beklenen besin maddeleri de lezzet maddeleri gibi oluşma fırsatı yaratılmadan ürün hasat edildiği için tarla domateslerinden daha düşük miktarlardadır.
Doğal şartlarda yetişen domatesler likopen, kuesetin, kamfarol gibi antioksidan flavonoidlerce ve vitamin C yönünden zengin olsa da mevsim dışı üretim şartları bu değerli besin bileşenlerinin domates içerisinde doğal gelişimine yeterince fırsat tanımaz.

Üretimde yüksek enerji ihtiyacı

Mevsim dışı yetiştirilmeye çalışılan tüm sebze ve meyveler gibi domates de üretimide sera koşullarında daha fazla enerji tüketimi ve daha yüksek CO2 salınımına neden olur.
Mevsim dışı tüketmeye yönelerek küresel ısınmaya olan olumsuz katkılarımızı da artırmış oluyoruz.

Mevsim dışı zamanlarda domates konserveleri, domates suları ve domates salçaları en doğru domates seçenekleri. Bu konsantre domates ürünlerinde ayrıca değerli antioksidan besin elementi likopen miktarı da oldukça yüksek.

Beslenmede likopen varlığının prostat ve cilt sağlığı üzerindeki olumlu koruyucu etkileri yaygın olarak araştırılmakta.

Yaz Domateslerinden Konserve Domates Sosları

Güneşin en cömert hava sıcaklıklarının en yüksek olduğu günlerde domatesleri konserve olarak kışa saklamak isteyenler konserve domates sosu tarifini aşağıda bulabilirler.

Ev şarlarında domates yüksek asit içeriğinden dolayı konserve yapmak için en güvenilir sebzelerden.

domates konservesi

Hazırlanışı;

Konserve olarak saklayacağınız domatesleri sos haline getirmek için ufak parçalar halinde doğrayın.

domates sosu kaynama

Domates kabuklarını damak zevkinizin elverdiği ölçüde soymadan sosa dahil etmeye çalışmakta fayda var. Domates kabuğu lifleri kolon sağlığı için gerekli liflerden.
Domatesleri ayrıca mutfak robotu veya rende ile püre haline getirdiğinizde yine kolon sağlığı açısından domates konservenizin değerini düşürüyorsunuz ki kabuk liflerini çok parçalamamak iyi fikir olur.

Doğranmış domatesleri bir kaynatma kabına alın. Dilerseniz sarımsak, kekik, reyhan gibi çeşnilerle dilerseniz tek başına kaynama noktasına getirin ve en az 3-4 dk kaynamaya bırakın.

Zedelenmemiş ve temiz kavanoz kapaklarını ve kavanozları kaynamakta olan domates sosunun yanında hazır tutun.
domates konservesine kavanoz
Kaynar durumdaki sosu kavanozlara üst bölümde boşluk kalmayacak şekilde doldurup kapaklarını sıkıca kapatın.
Dolum ve kapak kapatma sonrası kavanozları ters çevirerek yaz domatesleri ile hazırladığınız bu sosları soğumaya bırakın.
konserveler
İyice soğumuş kavanoz kapakları ertesi gün içe doğru hafif vakum oluşturmuş olarak gergin ve havasız olmalı.

Konserveleri karanlık ve serin bir dolapta depolayın ve açtıktan sonra buzdolabında saklayın.

Paylaş

2 yorum

 1. Şirin

  Merhaba,
  Bu metal kapakli kavanozlari nereden aliyorsunuz, degisik boyutlarda olanlari var mi?
  Tesekkurler,
  Sirin

 2. Metal kapaklar ve kavanozları yılın bu zamanı hemen tüm büyük marketlerde ve semt pazarlarinda kolayca bulabilirsiniz.
  Konserve kavanozları en yaygın 500 ve 250gr lık boylarda satılıyor, kapaklar ise tek boy.
  Gıda güvenliği açısından önceden kullanılmış veya zedelenmiş kapakları kullanmamaya özen gösterin.

Yorumlar