Mevsiminde Tüketim: Kök Sebzeler

04 Aralık 2009

kök sebzeler

Bugün uğradığım süpermarketteki mevsim dışı ürün yığınları yanında nispeten dar alanlara sıkışmış kış sebzeleri dikkat çekiciydi.
Tümü sera üretimi üç tür yeşil biber, yanında kırmızı biber, dört farklı tür domates, iki farklı tür salatalık ile başlayan ve geniş tezgahlar boyunca devam eden mevsim dışı ürün yığınlarındaki fazlalık tüketici talebinin bir işareti. Oysa sera sebzelerini kışın beslenmeden çıkartıp mevsimsel ürünlere yönelmek bağışıklık sistemi güçlü sağlıklı bir kış ve sağlıklı bir yaşam için atılacak ilk adım.

Kış sebzeleri içerisinde çok rağbet görmeyen ancak tüketimi artırılabilecek bir grup; kök sebzeler grubu.

Dar anlamı ile kışa has bu grubun içerisinde; kara turp, kırmızı turp, havuç, kereviz, yabani havuç, mor havuç, şalgam ve pancar gibi kolayca bulunabilecek yumrular var.

Bu toprak altında yetişen yumru kökler ait olduğu bitkinin enerji ve mineral deposu. Çözünen lif oranı yüksek, glisemik indeksleri çoğunlukla düşük. Antioksidan flavonoidler, karatonoidler, fenolikler ve antosiyanidinlerin doğal deposu.

Kök sebzelerini yavaş pişirmek aromanın en iyi şekilde açığa çıkmasını sağlar. Çiğ veya az pişmiş tüketildiklerinde tokluk hissini artırıyor.

Paylaş

1 yorum

  1. dell

    bu faydalı bilgiler için sonsuz teşekkürler. süpermarketlerdeki bu raf dizme sisteminin tüketici talebine göre olduğunu bilmiyordum. siz anlatınca şöyle bir düşündüm de ne kadar da doğru bir tesbit. sitenizi yeni keşfettim ve sık kullanılanlara ekledim. gayet başarılı bir blog. tasarımı da harika :)

Trackbacks/Pingbacks

  1. Sezonunda Ürün Tüketmek Neden Önemli? | Özgünform / Özgü Yusufoğlu - [...] iki hafta önce mevsiminde tüketim ile ilgili yazıda sezon dışı ürünlere olan talep ilk defa Özgünform’a konu olmuştu. Bu ...

Yorumlar