Mor Erik: Kabuklu Kara Elmas

24 Eylül 2009

mor erik-orac değeri

Bu resimde gördüğünüz erikler sahibine öğünç veren bir hobi bahçesinden.

Çok iyi bakılan bahçenin sahipleri ve gezen herkes için kelimenin tam anlamı ile bir “showcase” bu erik ağacı.

Ben birisi dün olmak üzere bu harika eriklerin de olduğu bahçeyi bu yıl iki kez gezecek kadar şanslıydım.

Güneş yanığı mor renkler, görsel güzelliğin ve lezzetin ötesinde sağlık düşkünleri için adeta birer kabuklu kara elmas değerinde.

Merak edenler için bu mor kabuklu kara elmasların besin değerinin ihtişamını yazının devamında paylaşıyorum;

Eriklerin de tüm meyve ve sebzeler gibi renkleri koyulaştıkça antioksidan değerleri artıyor.

Kabukta bulunan fenolik bileşenler (klorojenik ve neoklorojenik asitler) serbest radikallerle etkileşime girerek vücut dokularının ve LDL kolesterolün oksidanyonunu önlemeye katkıda bulunuyor.

Gerek LDL kolesterolün oksitlenmesini önlediği, gerekse 100gr da 745mg potasyum içerdiği için kalp ve damar sağlığını korumada katkısı olan besinlerden koyu renk erikler.

Erik içerisinde diğer meyve ve sebzelere oranla yüksekçe olan bir diğer mineral ise bor. Her 100gr da 2-3mg bor minerali var ki bor kalsiyumun kemik içerisinde tutumuna yardımcı ve kemik erimesini yavaşlatmaya destek veren önemli bir mineral osteoporozun önlenmesinde.

Erikler ne kadar zengin topraklarda yetişirse diğer bitkisel besinler gibi antioksidan değerleri o kadar artıyor.

Tükettiğimiz koyu kırmızı ve mor renkte yüksek antioksidan değerli birçok besini antioksidan değerine göre kıyasladığımızda ORAC Değeri (oxygen radical absorbency capacity) yüksekliği ile sıralıyoruz.

Bu sıralamada, koyu kabuklu erikler 949 ORAC ile çok kıymetli olarak bilinen kırmızı pancar veya kırmızı kapya biberlerden çok daha yukarılarda antioksidan besin bileşeni sunuyor.

Daha muhteşemi; bu koyu kabuklu erikleri kuruttuğunuzda 100 gr daki ORAC değeri yaklaşık altı kat artarak 5770 ORAC ile antioksidan besinler listesinin en üstlerinde yerini alıyor.

Paylaş

1 yorum

  1. Selin

    Merhabalar.Sitenizin tasarımı çok guzel. Fotoğraflarınızı çok beğendim. İçerik onlardan da güzel ve yararlı. Yeni yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

Yorumlar