Organik Mücadele

23 Ocak 2011

Buğday Ekolojik Yaşamı Koruma Derneği’nin samimi ve yoğun emeği ile kurulan %100 Ekolojik Pazarlar beşinci yılını doldurdu.

17 Haziran 2006 da Feriköy’deki ilk gün %100 Ekolojik Pazar’ın büyüyerek varlığını devam ettireceğini kimse tahmin etmemişti. Kuruluş prensiplerininden (sertifikalı-kayıtlı-güvenli-adil fiyatlandırılmış ürünler) ödün vermeden devam eden bu proje yıllardır tüketicinin organik ürüne daha çok güvenmesi için mücadele veriyor.

Bu pazar Kartal %100 Ekolojik Pazar’da yer alan etkinliklerden birisi de Organik Meyve Yetiştiriciliği’nde Ziraii Mücade Yöntemleri Konuşması idi.

Şehirli tüketicide organik bilincini geliştirmek için verilebilecek en etkili tanıtımlardan da birisi oldu. Fethiyeli üretici ve zıraat teknisyeni İbrahim Balta’ya başarılı sunumundan dolayı buradan tekrar tebrikler. Son derece teknik ama net, uzun ama sistemli bir şekilde anlattı bize “organik kurtlu” meyvenin hikayesini. Öyle ki konuşmanın sonunda hepimiz dışarıdaki organik pazardan kurtlu elmaları çekinmeden gururla satın almak için ayrıldık.

Organik üretimin bayrağını ön saflarda taşıyan İbrahim Balta şimdilerde teknisyenlikten emekli bir çiftçi ama çok belli ki işini içselleştirerek yapmış yıllarca. Tarım Bakanlığı’na uygulamalara dair faydalı geri bildirimlerde bulunmuş, araştırmış-geliştirmiş-denemiş. Teknik lisede hocalarından duyduğu bazı tanımlayıcı cümleler bugün bize aktaracak kadar iz bırakmış kendisinde.

Sadece kusursuz görünsünler ve hızlı büyüsünler diye yediğimiz meyve ve sebzelere uygulanan kimyasal ilaçların sayısı ve uygulama sıklığı inanılmaz.

Kendi zamanında, zengin topraklarda, tarım ilacı kullanılmayan uygulamalarda ise mücade teknikleri çok çok güvenli. Minaralize yağ, arap sabunlu su spreyleri, şekerli su tuzakları ve zararlı larvalarını yiyen uğur böcekleri kullanıyorlar sabırla.

Kimyasal ilaçlara bel bağlamış üreticiden daha fazla izliyorlar toprağın ısısını, ayın hareketini, birbirini teşvik eden ve engelleyen canlı türlerini.

Satın aldığımız meyve sebzelerin mükemmel görünümünü şart koşarken aslında besin değerleri azalmış, lezzet fakiri, dokusunda kimyasal kalıntı bulundurabilen ve çoğu zaman hibrit tohumlardan gelişmiş ürünleri teşvik ediyoruz piyasada.

Paylaş

Yorumlar