Retro Bir İstanbul Kaplıcası

18 Mart 2011

Şehre monte edilmiş ve şebeke suyu ile varolan, hayli ücretli 5 yıldızlı otel spalarına siz bir rezervasyon daha yaptırmadan daha anlamlı bir “İstanbul Kaplıcası” nı size tanıtmam gerek.

İstanbul’un hızlı temposundan saatlik sağlık kaçamakları için; Tuzla’daki Tarihi İçmeler Sağlık Merkezi.

1600′lerden bugüne korumayı başardığımız mineralce zengin şifalı su kaynaklarından birisi -inanılır gibi değil ama- bugün denizcilik sanayinin tam ortasında Tuzla’da.

Dev tersanelerin ve metal yığınlarının arasındaki bu tarihi sağlık vahası nasıl var / nasıl kalmış / moda deyimle nasıl yani?

1990 yılında Anıtlar Yüksek Kurulu korumasına alınmış otel ve günlük tesis alanlarının bir cephesi tersanelerle kaplı, diğer cepheler ise çarpık gelişmiş yerleşim yerleri ile. Tüm bunların ortasında genişçe bir alanda yaşlı çam ağaçları arasında 1920 lerde cumhuriyetin ilk yıllarında kurulmuş retro bir şifa merkezi.

Kaynak Suyu

Tuzla İçmeler Suyu kayıtlarda ilk Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde sözü geçmeye başlayan doğal bir zenginlik.

Asıl kaynağı Aydıntepe. Yüzyıllar içerisinde en çok böbrek taşı düşürmeye gelenler ve sindirim rahatsızlıkları çekenlerce tercih edilmiş.

Suyun bileşiminde 356mg/ml doğal bikarbonat var, tadı bu nedenle sodamsı-tuzlu. Tadını ve sağlık faydalarını belirleyen diğer bazı mineraller; Klorür 226mg/ml, kalsiyum 218mg/ml, magnezyum 154mg/ml, sülfür 374mg/ml.

Kaynak etrafındaki açık alanda, çardaklarda oturup litrelerce bu tuzlu sudan içerek şifa aramış insanlar asırlardır. Bahçedeki dizi dizi tarihi tuvaletler ne denli su içildiğinin göstergesi.

Çapa Tıp Fakültesi Hidroklimatoloji Bölümünün çalışmaları, suyun ısıtılarak termal şifalı su olarak da kullanılabileceği sonucuna vardığından bu yana da sıcak havuzlar kullanılmaya başlanmış.

Isısı 40-42 dereceye çıkartılan zengin kaynak suyu havuzları çare arayanlar için bazı kas ve mafsal sorunlarında tedaviye yardım ediyor.

Tedavi amaçlı kullanımlar genellikle 1-3 haftaya yayılmış kürler şeklinde gerçekleşiyor ama sağlık şikayeti olmayanlar için de fırsat yaratıldığı sürece sağlığa iyi bir katma değer.

Havuz kullanımında önerilen en fazla 10 dakika sıcak su kürüne 10dk havuz dışında serinleme ve dinlenme fırsatı ve ardından bir veya iki kez daha en fazla 10 ar dakikalık su seansı.
(Bu havuz kürü kalp ve tansiyon hastalarına kesinlikle uygun değil.)

Ben bu zengin mineralli sıcak su terapisini toplam 2x10dk denedim. Cilt üzerinde, çoğu cilt bakım ürününden daha mükemmel besleyici ve nemlendirici etki bıraktı.

Kil Maskeleri ve Masajlar

Su terapileri yanında bu tarihi doğal sağlık merkezinde kil uygulamaları, çamur bakımları ve masajlar var.

Resepsiyonda fiyat listesine bir göz atıyorum ve hepsi şehir fiyatlarının dörtte biri…

——————-

RESİMLER

İçmeler sağlık merkezi

Tarihi otel

Sıcak mineralli su havuzu

tersane manzarası paradoksu!

içerideki korunmuş vaha

Tarihi otel

kaplıca suyu içen kedi

Paylaş

2 yorum

  1. gülşen tekin yılmaz

    annemi termal kaplıcaya getirmek istiyoruz, bel fıtığı rahatsızlığı var fayda göreceğini düşünüyorum
    rezervasyon için başvuru ve fiyat bilgisi yönünden bilgilenmek istiyorum kolay gelsin iyi çalışmalar

  2. Bu termal kaplıca otelinin telefon numarası 0216 395 53 86 veya 87.
    Rezervasyon detayları konusunda size daha iyi yardım edeceklerdir.

Yorumlar