Sağlıklı Beslenmede İlikli Kemik Suları

24 Ekim 2009

kemik suyu

Yıllar içerisinde toplumsal beslenmede eksilen değerlerden birisi de et ve kemik suları oldu.

Daha ekonomik ve hızlıca hazırlanan hali ile küp ve toz bulyonlar tüketiciyi cezp etmekte çok zorlanmadı ancak içerdikleri aroma artırıcı monosodyum glutamat nedeni ile bu ürünlerin yıldızı sağlıklı yaşama gönül verenlerle kolay barışmayacak
.
Kemik suları taze hazırlandığında kemik parçalarının içerdiği ilik ve kıkırdak dokusundan gelen besleyici öğeler ile zenginleşiyor. Ayrıca kemik içerisindeki mineral kompozisyonu da çok kısmi oranda suya geçiş gösteriyor.

Dana-kuzu-balık ve tavuk kemikleri tümüyle ideal bu aroma veren doğal bulyonları hazırlamaya.

Et ve tavuk kemikleri içerisinde kırmızı ilik ve sarı ilik olmak üzere iki tür ilik var.

Kırmızı kemik iliği, besleyici değeri çok daha yüksek, alyuvar ve akyuvarların kök hücrelerinin oluştuğu proteince zengin bölümler. Kemik yaşlandıkça kırmızı kemik iliği yağ depocuğu sarı iliğe dönüşüyor.

Kırmızı ilikli kemik alırken dikkat etmeniz gereken; düz yüzeyli kaburga kemiği, göğüs kemiği, kürek kemiği, kalça kemiği veya omurga parçalarını seçmeniz.
Uzun kemiklerde yaygın olarak bulunan ise daha çok sarı yağlı ilikler. Restoran menülerinde gurme tariflerle yer alanlar da çoğu zaman bu sarı ilikli kemikler.

Tavuk kemikleri kırmızı ilikçe çok zengin. Tavuğu pişirdiğinizde suyun donması ile kolayca elde ettiğiniz jölemsi madde de bu kırmızı tavuk iliğinden besininizdeki suya ne kadar çok kollojen ve jelatin geçtiğinin bir göstergesi.

Kemik İliğindeki Jelatin ve Diğer Proteinler

Kemik suyunu jöleleştiren jelatin %13-15 oranında protein içerir. Bu ilik proteinleri gastirik salgılarını artırır, karaciğer fonksiyonları için gereklidir, plazma üretiminde kullanılır, doku onarımında rol oynar. Kemik suyu jelatini ayrıca faydalı bakterilerin sindirim sisteminde tutunması içinde ortam sağlar.

Kıkırdak Yapı Taşı Maddeler

Taze kemik suyu hazırlamak üzere kullandığınız kemiklerin eklem bölümlerindeki kıkırdaklar ise sizin eklem sağlığınız için çok gerekli glukosamine-chondroitin- tip III kollojen-hyaluronik asit-sülfür gibi kıkırdak yapı taşlarının doğal kaynağıdır.

Mineraller

Kemik yapısındaki kalsiyum-magnezyum-fosfor mineralleri kemik suyu hazırlarken ısı eşlinde geçen uzun sürede çok kısmi olarak suya karışır. Kemik suyu hazırlarken su ve kemiklerle beraber elma veya üzüm sirkesi ekleyerek kemik minerallerin daha fazlasının suya geçişini teşvik etmeye çalışabilirsiniz.

Kemik Suyu Hazırlığı

İlikli dana-kuzu-tavuk kemiklerini veya balık kılçıklarını üzeri suyla kaplanacak şekilde bir tencereye yerleştirin.
(Dana kemiklerin tencereye alınmadan önce lezzetini artırmak için 160 derecelik fırında hafif kızarana kadar tutulması da yaygın.)
2-4 saat arası çok kısık ateşte hafif hafif kaynamaya bırakın.

Isı dağılımı en başarılı kaplar bu iş için kapaklı dökme demir güveç tencereleri.

Kemiklere ilişik yağ veya deri olmamasına dikkat edin.

Aromalandırmak için defne-soğan-karabiber vb. eklemeler yapabilirsiz.

Pişirme süresinin sonunda ince bir süzgeç ile süzün.

Kemik suyunu en fazla üç dört gün içerisinde yemeklerde kullanarak tüketin.

Paylaş

14 yorum

 1. sanem

  Çok faydalandım yazınızdan.Çok önemli ve damak tadımıza uygun tarifler veriyorsunuz.iyi kiii bu bloğu keşfetmişim.

 2. dilek

  ben bebeğim için kemik kaynatıyorum ve soğudukdan sonrada kalıplı buzluk poşetlerine döküyorum.daha sonrada derin dondurucuya koyuyorum ve bebeğime yemek yaptığımda et bulyon yerine bunları kullanıyorum.tavsiye ederim herkese.

 3. nesin

  dana kemikği boy uzatırmı? cevabı hemen verirseniz sevinirim:)

 4. İlikli dana kemiği suyu içerisinde kemik gelişimine yardımcı temel mineral, amino asit ve diğer yardımcı besin öğeleri var. Evet bu nedenle büyüme ve gelişme döneminde boy uzamasına yardımcı bir besin ama boy konusunda taşıdığınız genlerin etkisi de oldukça belirleyici.

 5. Asiye

  Sirke ile pişirin diyorlar aslı nedir

 6. sirke asidik yapıda olduğu için kemik ve kıkırdak dokunun daha fazlasının suya çözünerek geçmesini sağlıyor.

 7. yusuf

  Tavuk kemigi ya da da hayvan kemiğinde bulunan iliğin vücut kırıklarında kemiklerin kaynamasi yönünde bi faydasi var mi

 8. Seval

  Kaynatma suyunun üstünde çok fazla yağ birikiyor ve bunu çorbaya katıncada çok ağır bir tat veriyor o yüzden yağını ayırmak gerekmiyor mu?

 9. Nur

  Merhaba, düdüklü de 1 saat kaynatmak yeterli değil mi?

Yorumlar