Şekerli Besinlerin Bağışıklık Sistemine Olumsuz Etkisi

23 Kasım 2009

şekerli besinlerin bağışıklığa olumsuz etkisi

Son bir iki aydır gribal enfeksiyonlardan korunma amacı ile artan hummalı koruyucu beslenme çabası ile toplumda günlük tüketime eklenen yenilikler ekstrem boyutlara ulaştı.

Yeni duydukları besinleri mevcut beslenme alışkanlığının üzerine EKLEYEREK maksimum faydayı sağlamaya çalışanları tek yönlü düşündükleri konusunda uyarmakta fayda var.

Çevreden yeni duyduğumuz çayları, sebzeleri, bitkisel takviyeleri veya vitaminleri hiç eksiksiz yaşamımıza EKLEME çabasına girişmeden önce beslenmedeki mevcut bağışıklık azaltan unsurları ÇIKARTMAK daha faydalı olabilir.

Vücut direncini düşüren temel durumlardan kontrolümüzde olan birkaçı; aşırı şeker tüketimi, alkol tüketimi, sigara içmek, alerjen besin tüketimi ve fazla kilolu, obez veya morbid obez olmak.

AŞIRI ŞEKER TÜKETİMİ

Yüksek şekerli beslenenlerde kandaki yüksek şeker bağışıklık sistemini oluşturan kan hücrelerinin savunma gücünü düşürür.

Araştırmalar, glisemik indeksi yüksek besinlerin sık ve yoğun tüketilmesi sonucu artan kan şekerinin akyuvar hücrelerinin vücuda giren bakteri ve virüsleri, oluşan tümör hücrelerini yok etme becerisini %40 azalttığını yönünde.

Tüketilen şekerin aşırı olması için basit karbonhidrat formda 100gr şeker tüketmeniz bağışıklık sisteminizi olumsuz etkilemek için yeterli. Bu yaklaşık iki kutu gazlı içecekte mevcut şeker miktarı . Kan şekerine dönüşme hızı düşük besinler (kuru bakliyatlar- lifli ekmekler vb.) bağışıklık sistemi üzerinde aynı olumsuz etkileri yaratmıyor.

75-100gr arası şeker içeren bir besin biranda tüketildiğinde yarım saatten az bir sürede akyuvar hücrelerinin çoğalma, yenilenme ve savaşma becerilerini etkilemeye başlıyor. 2 saat sonra maksimum baskılayıcı etkiye ulaşıyor ve yüksek şekerin akyuvar üzerindeki bu baskılayıcı etkisi 5. saatin sonuna kadar azalarak devam ediyor.

Glikozun vitamin C ile rekabeti

Kanda glikozun bağışıklık sistemini oluşturan akyuvar hücreleri içerisine geçiş şekli vitamin C ile birebir aynıdır. Şeker moleküllerin fazlalığı durumunda daha fazla glikoz hücre duvarında vitamin C ile rekabete girerek vitamin C nin akyuvar içerisine alımını azaltır.

Paylaş

Yorumlar