Tarçının İki Türü: Seylan ve Kasia

28 Ekim 2009

tarçın çeşitleri

Bir iki gün önce verdiğim bir seminerde tarçının fito-farmasötik etkilerinden söz ederken tarçın çeşitleri konusu spontan gelişti ve çokta renk kattı.

İşte bu ilginç tarçın çeşitleri ile ilgili Özgünform’da birkaç özet paylaşım;

Şimdiye kadar “tarçın tarçındır” diyenlerdenseniz siz de, yukarıdaki iki farklı türden sağdakinin lezzet değeri yüksek “gerçek tarçın” veya Seylan tarçını, soldakinin ise tarçına çok benzeyen uzak akraba; kasia olduğunu bilmek fikrinizi değiştirecek. Aslında toplam yüze yakın farklı türü var.

Kasia gerçek tarçına göre daha koyu renkli, içlere doğru kıvrım gösteren tek ve çok sert bir katmandan oluşuyor. Çoğumuzun en yaygın olarak bulduğu da aslında kasia. Anavatanı Çin (ve Vietnam). Kokusu tarçın gibi ancak dilde pek tat ve rayiha bırakmıyor. Fito-farmasötik sağlık faydaları sağlayan aktif maddeler bu türde çok daha fazla.

Seylan veya resmi adı ile Sri Lanka’dan tüm dünyaya yayılan ikinci tür ise “gerçek tarçın” olarak biliniyor. Gerçekliği batıda bilinen ve kullanılmaya başlanan ilk tarçın olmasından. Tat ve aroması çok yüksek tükettiğinizde. Kasia da bulunmayan gurme değerde aroma bırakıyor damakta. Kokusu ise kasia dan daha hafif. Renk daha soluk ve tek katman yerine, ince, kolay kırılan ve çoklu katmanlardan oluşan bir kabuk yapısı var. Sağlık faydaları taşıyan aktif maddeler ise bu lezzetçe üstün tarçında diğerine göre çok daha az.

Tarçının kan şekeri yönetimindeki olumlu etkileri, antioksidan, anti-inflamatuar ve anti-bakteriyel faydaları üzrerine ileriki yazılarda tekrar dönmek üzere.

Paylaş

8 yorum

 1. SEMRA GÖKÇE

  Merhaba,
  Tarçın tarçındır diyenlerdendim yazınızı okuyana kadar. Gerçek tarçını nereden bulabiliriz. Sevgiler

 2. Merhaba, Gurme değeri yüksek Seylan tarçını ile Türkiye’de karşılaşmak adeta bir şans.. Cassia tarçının fiyatı çok daha uygun olduğu için yoğun miktarda cassia ithalatı yapılıyor bugünlerde. Yurtdışında bazı ülkelerde paketin üzerinde tarçının menşei ile beraber iki ayrı ürün olarak satılıyor. Seylan tarçınının ince çok katlı çubuk yapısını aklınızda tutun, gördüğünüzde hafif yüksek fiyatına rağmen alın.. Kokusu daha az keskin olsa da başkaca has bir lezzet ve aroma ile karşılaşacaksınız.

 3. Her iki cesidin faydalari ve ozellileri ayri ayridir. Seylon tarçın dünyadaki en değerli baharatlardan bir tanesidir. İnsan sağlığı için son derecede faydalıdır. Bir fark Seylon tarçın diğer çeşitlerde bulunan ve aşırı kullanımda toksik etki yapan coumarin maddesi içermez.

  Coumarin tuketiminde asiraya kacmak tehliklidir. Gunde 1 cay kasigindan fazlasi karaciger sorunlarina sebeb olma ihtimali yuksektir.

  http://kadioglubaharat.com/

 4. Kasim

  Turkiye de Kasia tarcini nerde bulabilirim, Istanbul da bildiginiz bir yer varsa daha makbule gecer, ama yoksa mail-order la alabilecegim herhangi guvenilir bir yer olabilir.

Yorumlar