Turunçgillerdeki Gizli Değer: Hesperidin

16 Ocak 2010

damar sağlığı hesperidin
Turunçgiller portakal-limon-greyfurt-mandalina-bergamut gibi narenciye bitkileri içine alan ailenin genel adı.

Vitamin C kaynağı olarak tanıdığımız bu meyveler aslında posası ile tüketildiğinde insan sağlığına vitamin C kadar faydalı başka besin öğeleri de sunuyor.
Turunçgil segmentleri arasıdaki beyaz lifleri, zarları ve kabuk altındaki süngerimsi dokuyu atarken bir daha düşünmenizde fayda var.
Sulu doku dışındaki turunçgil meyvelerde bulunan bu yumuşak lifli parçaları ayırırken aslında iki önemli fitoterapik faydalı maddeyide atmış oluyoruz.

hesperidin

Bunlardan birincisi pektin. Kolon sağlığı, kolesterol kontrolü, kan şekeri yönetimi gibi konularda çok faydaları olan bir lif.
Diğeri ise çok değerli bir antioksidan ve antienflamatuar HESPERIDIN.
Turunçgil meyvelerin kabuk alt kısmında ve segment arası liflerde bol miktarda bulunan bu faydalı maddeyi meyveyi posasından ayırdığımız her durumda özellikle “taze meyve suyu” hazırlarken beslenmeden uzaklaştırıyoruz.
Hesperidin kendisi anti-enflamatuar ve antioksidan olmakla beraber vitamin C nin kullanımında da vücuda yardım ediyor.
hesperidin ayrıca doğal bir anti-histamin yani alerji semptomlarının giderilmesinde doğal yardımcı ve anti-lipidemik, kan yağları ve fazla kolesterolin yönetiminde destek.
Hesperidin in doğal anti-histamin özelliği saman nezlesi semptomlarını hafifletici doğal destek vermesi nedeniyle bahar aylarında özellikle faydalı.
Besin desteği olarak konsantre miktarlarda kapsüllenmiş olarak eczanelerden temin etmenizde mümkün.

Konsantre hesperidin kapsülleri düzenli kullanıldığında damar esnekliğini koruyucu, damar duvarlarının tonlanmasına yardım edici faydaları var. Bu özelliği ile varislerde ve kılcal damar problemlerinin önlenmesinde yaygın olarak kullanılan bir besin desteği.

Paylaş

2 yorum

  1. hesperedin in üretilişi ve bulunduğu narenciyeler haziran temmuz aylarında naranciye ağaçlarında oluşan küçük portakallar bunların fazlasını ağaç üzerinden döküyor dökülen küçük narenciyeler toplatılarak 11gün güneşde bekletilerek kurutuluyor daha sonra kalipresyon yapılarak 0-22 milim arası olan kurutulmuş portakal küçüğü olaraktan İSPANYA-MUSİA liman kenti olan bu ülkeye gönderiliyor.Orada Joster diye bir fırma tarafından ilk önce üğütülerekten 1ton kurutulmuş portakaldan 920kg hesperidin elde ediliyor. Üretilme şekli: 1ton kurutulmuş portakal küçüğünü un haline getirildikten sonra 35 ton su ile defalarca filitre edilerekten arındırılıyor. Elde edilen ürünün %92 si hesperidin geri kalan ı toksin madde olaraktan atılıyor.Bu işlemi dünyada Fas ta bir Fransız şirketi olan TEZİ yapıyor birde İSPANYOL . Türkiye Den yıllık 150 ton kurutulmuş portakal küçüğü bu ülkelere gönderiliyor.Yanii Yaklaşık 130 ton Türkiye den hesperedin maddesi ihrac ediliyor.Büyük bir ön çalışma yapmış oldugum için ve de bunun hammaddesini yurt içinde ben kendim organize edip toplattgım için işle ilgilenen kişilerin dikkatine: dünyada bunu tablet haline getiren Fıransız şirket Servir 170 ülkede satış noktası var Daflon 500Mg hapın ham maddesi Hesperedin biraz daha aratıldığında Diosmin haline gelir.Yaklaşık 11 tane hapın içeriğinde kullanılır.
    Daha içerilikli bilgi için arayın Hatay/Erzin
    Tel:0532 588 53 76

  2. haziran ayında kücük portakallarda bulunur hesperidin üretmeyi düşünüyorum

Yorumlar