Tuzun Sağlığa Tuzlu Faturası

11 Şubat 2010

tuz

Tuzun zararlarını duyduğunuzda yemeklerinize fazla tuz eklemediğiniz için tuz tüketmenin risklerinden muaf olduğunuzu düşünmeniz biraz fazla iyimserce olur.

Gerçek anlamda tükettiğimiz tuzun sadece %11 ini biz ekliyoruz.

Modern yaşamda alidiğımız tuzun %80 lik büyük bir kısmı ekmek, peynir, eve servis besinler, şarküteri ürünleri, donmuş hazır besinler, açık büfe besinler, pastane ürünleri, toz sos ve çorbalarda gizli.. Yediğimiz toplam tuzun %9 u ise besinlerde doğal olarak mevcut tuz.

Besinlerimiz bize ulaşmadan önce içerisine eklenen tuz bugün kalp krizi ve felç riskini artıran en önemli risklerden birisi. Ülkemizde her 2.5 dakikada 1 kişi kalp ve damar hastalıklarından hayatını kaybediyor.

İŞTE BİLİNÇLİ TÜKETİCİNİN TUZ REHBERİ

Günlük güvenli tuz tüketiminiz erişkinlerde 6gr ı geçmemeli.. Burada bugün tüketilen ortalama miktar 8-10gr arası.
En çok ve en sık tükettiğiniz besinler tuzun ana kaynağı.. Genel olarak ekmek, çoğu kahvaltılıklar, dışarıda yenen hazır yemekler, simitler, bisküviler vs..
ekmek ile gelen tuz

Satın aldığınız ürünlerin etiketinde tuz veya sodyum miktarının belirtilmiş olduğundan emin olun. Etiket üzerinde genellikle sodyum miktarı yazılıyor ve o üründeki gerçek tuzu bulmak için sodyum değerini 2.5 ile çarpıp değerlendirin..
Her 100gr da 1.5gr ve üzeri tuz içeren besinler çok tuzlu.
Her 100gr da 1.5gr ile 0.3gr arası tuz içerenler orta oranda tuzlu
Her 100gr da 0.3gr ve altı tuz içerenler ise olması gerektiği gibi az tuzlu
Bu hesaplamaları yaparken sodyumun etikette mg olarak geçtiğini görebilirsiniz. Yukarıdaki gr değerlerine çevirmeniz gerekebilir.

Sodyum sadece tuzlu besinlerde değil şekerli besin gruplarından hazır kek, bisküvi gibi ürünlerde de var.

Şarküteri ürünleri, hazır mezeler, hazır salatalar, donmuş işlenmiş bazı et ürünleri da koruyucu amaçlı kullanılmış ekstra sodyum içeriyor.

Bilinçli İlerlemeler

Türkiye’de ürünlerinde kullandığı tuz oranını sağlıklı ürün bilinci ile düşüren bir üretici örneği İHE İstanbul Halk Ekmek’ten geldi.. Ürettikleri ekmeğin her 100gr ındaki tuz oranını 1.75gr dan 1 gr a düşürdüklerini geçen sene açıkladılar.. Ekmek yapımında kullandıkları tuzu benzer değerlerde tutan ayrıca bir iki firma daha var.

Yabancı ülkelerde de daha kapsamlı tuz azaltma kampanyaları başarılı sonuçlar vermeye başladı.

İngiltere’de 2003 yılında başlatılan tüketici bilinçlendirme kampanyası ile günde 9.5gr olan ortalama tuz tüketimi 2008 de 8.6gr a düşürüldü. İHE benzeri tuz azaltımına giden üreticilerin sayısı tüketici talebi karşısında hızla arttı.
Son olarak NewYork Belediye Başkanı’nın çokca tüketilen 61 çeşit besinde yüksek tuz oranını %10-40 arasında ve genel tuz tüketimini beş yılda %20 düşürmeyi planlayan “ulusal tuz azaltma girişimi” projeleri birçok ülke tarafından sonradan model alınmak üzere izlenmekte.
besinlerde tuz

Paylaş

Yorumlar