Yabani Güz Meyvesi: Muşmula

14 Ekim 2009

yabani güz meyvesi: muşmula

Sonbahar’ın bütün bolluk ve bereketini üzerinde taşıyan bu muşmula ağacını birkaç hafta önce güzel Eğirdir’de görmüştüm.

Muşmula kendi başına büyüyen yabani bir güz meyvesi. Aslında gül, kuşburnu gibi benzer bitkilerle aynı ailedenler ve objektife yansımayan bir kuşburnu çalısı ile yan yana idi bu muşmula ağacı da.

Besin değeri açısından birçok diğer meyve ve sebzeye göre gayet mütevazi.

Resimde gördüğünüz gök halinde tadı biraz buruk bu da içerisinde bu aşamada bulunan tanin ve meyve asitlerinden. Sonra zamanla renk koyu kahveye ve bu tanin ve asitlerde tat ve aroma maddelerine dönüşüyor.

100gr da 258 kalorilik enerji var, tam anlamı ile kışa hazırlayan bir güz meyvesi. Potasyum içeriği yüksek ve bu nedenle bence her sonbahar mutlaka tadına bakılmalı bu son derece doğal yabani meyvenin.

Semt pazarlarında, marketlerde ve hemen her manavda rahatlıkla bulunan bir yaban meyvesi.

Folklorik olarak halk arasında bağırsak ve böbrek rahatsızlıklarında kullanımı, çekirdeklerinin kaynatılıp çayının içilmesi yaygın ancak bilimsel çalışmalarla henüz desteklenmediği için üzerinde şimdilik pek durmaya gerek yok.

Avrupa’da muşmula ile ilgili 16. Yüzyılla kadar geri giden (kimini benimde tatma fırsatı bulduğum) çok ilginç tarifler var. Muşmula jölesi, muşmulalı tart, tavuk eti üzerine muşmula sosu, muşmula marmelatı nasıl olur diye merak edenler olursa blog üzerinden bana ulaşabilirler.

Paylaş

3 yorum

 1. meral uzun

  Merhaba

  Muşmula marmelatı yapmak istiyorum. Tarifini gönderebilirseniz sevinirim.

 2. Muşmula marmelatı yapılışının farklı kültürlerde çok güzel örnekleri var.

  Geçmişi 15 ve 16 yüzyıla kadar giden aşağıdaki iki tarif de denemeye değer.

  Birincisi Osmanlı Mutfağında sos olarak hazırlanan bir marmelat;

  Tamamen olgun muşmulaları sık delikli bir süzgeçten ezerek geçirin. Kabuk ve çekirdeklerinden ayrılmış muşmula püresini (pulp) her 100 gr pulp a yarım su bardağı pekmez, yarım limonun suyu ve bir çay bardağı su ekleyerek kısık ateşte karıştırarak hafif kıvam alana dek kaynatın.

  İkinci tarif Ortaçağ Avrupası’ndan kalma ve hala meraklıları tarafından yapılan başka bir marmelat;

  Bu tarihi tarife tam olgunlaşmamış veya yarı olgun muşmulaları cam bir kavanoz veya toprak bir güveç kabına doldurarak başlayın.

  Bu muşmula dolu kabı içi sıcak su dolu genişçe bir tencerenin içine oturtun ve yavaş yavaş muşmulalar yumuşayana kadar kaynatın.

  Yumuşayan muşmulaları ince delikli bir süzgeç yardımı ile püre (pulp) haline getirin. 1 kilo püreye 1.5kg şeker olacak oranda şeker ekleyin. Biraz yenibahar ve limon suyu veya limon tuzu ekleyin.

  Bakır bir reçel tenceresinde tahta kaşıkla yavaş yavaş karıştırarak, oluşan köpükleri toplayarak kısık ateşte dilediğiniz kıvama gelene kadar kaynatın.

 3. meral uzun

  ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM

Yorumlar