Yaz İçin Dondurulmuş Kan Portakalı Küpleri

09 Şubat 2010

kan portakalı
Eğer bu kış henüz kan portakalına alış veriş çantasında yer vermediyseniz acele edin..

Sınırlı süre görünüp kaybolan kan portakalı diğer turunçgillerden farklı olarak dış kabuğa kadar bazen taşan değerli bir antioksidan antosiyanidin in doğal deposu.

Diğer antioksidanlar gibi antosiyanidin de “koruyucu” bir flavonoid.

Kırmızıdan-mor ve maviye kadar giden tonları var.
Yediğimiz meyve ve sebzelerin asit oranı arttıkça antosiyanidinler kırmızılaşıyor, alkalileştikçe yani asitliği azaldıkça mordan maviye kadar değişen renklere sebep oluyor meyve ve sebzede.. Tümü çok yararlı.

Kan portakalları ne kadar renkli ve koyuca ise bu değerli antioksidanın miktarıda o kadar fazla.

Güneş ışınlarına karşı meyve ve sebzeler hatta yapraklar bile uv ışıklarından koruyucu olarak bünyelerinde antosiyanidin oluşturuyorlar. Sonbaharda kırmızı-mor-turuncu gördüğümüz tüm yapraklarda güneşin uv ışınlarına karşı koruyucu reaksiyon ile kan portakalındaki antosiyanidin maddesini üretiyor..

Şimdiye kadar yapılan tüm çalışmalar bitkileri koruduğu kadar bu antioksidanın tüketildiğinde insan ve hayvan dokuları üzerinde de koruyucu olduğu yönünde.. Antioksidan madde olarak dokuların yaşlanmasını yavaşlatan, bazı kanser türlerinin oluşumunu engelleyebileceği yönünde çalışmalar yapılan kuvvetli bir antioksidan.

antosiyanidin
Ben bu yıl kan portakallarını ufak küpler halinde hazırlayıp dondurmaya karar verdim, yaz sıcaklarında maden suları ve buz ile karıştırıp güneşin uv ışınlarından koruyucu etkisininden faydalanmak için.
kan portakalı küpleri

Denemek isteyenler ile yaz sıcaklarında donmuş kan portakallarının durumunu tekrar konuşmak üzere..

Dondurma işlemi ile ilgili olarak; portakal küplerini yassı katmanlar halinde buzluk poşetlerinde -22 -24 dereceden sıcak olmayan derin dondurucularda dondurun ve tamamen donduktan sonra portakal poşetlerini üst üste istifleyin.

Paylaş

Yorumlar