Yeni Angus Dana Etleri Üzerine

13 Kasım 2010

angus sığır eti

İthal edilen angus ırkı dana ve dana etleri hakkında soru soranlara teşekkürler. Başka türlü dana eti ve kurban üzerine yazmak aklıma gelmezdi.
Restoranlardan sonra angus etlerinin marketlerde de görülmeye başlaması ve kurbanlık ithal angusların medyada yer alması ile bu yeni etçil ırkın etini deneme konusunda özellikle daha önce duymamış olanlarda tereddütler ortaya çıktı.

İşte angus etini denemenize yardım edecek tanıtıcı bilgiler;

Anguslar et verimliliği son derece yüksek büyük baş bir besi ırkı.
Anadolunun yerli ırklarından değil. Kültür yetiştiriciliği de otel ve restoranlar için yetiştirilenler hariç çok yaygın sayılmaz.

Üretim şartları yönünden, et verimi yüksek olduğu gibi, bakımları kolay, farklı iklimlere uyum sağlayabiliyor, 8-10 ayda hızla olgunlaşıyor ve fertilite oranları yüksek.
Kendi içlerinde de safkan türler ve melez türler var.
Safkan bazı angusların yetiştiriciliği artık sertifikalanmış ve etleri gıda zincirinde yüksek kalite garantisi sağlıyor. İskoç Aberdeen-Angus bu anlamda safkan türlerin atası.

Biz tüketiciler açısından da aslında angus etleri tamamen olumlu. Besin değerleri ve kalitesi yüksek bir et angus eti. Lezzet özellikleri de çok üstün.
Angus etini besleyici ve lezzetli yapan başlıca özelliği et dokusu aralarındaki intramuskuler yağ damarları. Mermer doku olarak bilinen bu ince yağ damarları pişirme sırasında etin fazla kurumasını önlüyor, eti daha lezzetli ve aromatik kılıyor.

Ayrıca bu mermerimsi yağ dokusu bileşim olarak da eğer angus taze otlarla beslenmişse diğer doymuş hayvansal yağlardan farklı. Pişerken sıklıkla kolay eriyen bu damarların kolay erimesinin bir nedeni de ayrıca yarıdan fazla miktarının bitkisel yağlarda olduğu gibi doymamış yağ asitlerinden oluşmuş olması.
Özellikle taze yeşil otlarla meralarda beslenmiş anguslar hem lezzet hem de besin değer artışı yönünden kuru yem ve tahıllarla beslenen türlere göre çok farklı.
Öyle ki, kırmızı et sevmeyenlerin bile merada beslenmiş angus etinin tadına baktıktan sonra lezzet tercihi kararlarını tekrar gözden geçirmeleri(yıllar önce benim de yaptığım gibi) çok mümkün.
Lezzet tek kelime ile bambaşka.

ANGUS ETİNİN BESİN DEĞERİ

110GR pişmiş angus etinde;

22gr protein var. Bu günlük ortalama protein ihtiyacımızın %88 i. Proteinin sindirilebilirliği %94.

Yine 110gr angus eti yaklaşık 240 kalori. Bunun sadece 149kalorisi yağlardan.

Et içerisindeki toplam yağların %55 tekli ve çoklu doymamış faydalı yağ asitleri ve sadece %44 ü doymuş yağlar.

Her gr angus yağının 3.8-4.3mg ı eğer hayvan taze otlar ile beslenmişse değerli yağ CLA kojuge linoleik asit içeriyor. CLA antioksidan ve immunmodilatör bir yağ asidi. Ayrıca kas hücrelerinde enerji açığa çıkartılmasında önemli rolü var ve bu nedenle obezite tedavilerinde kilit besin desteklerinden birisi.

Kas enerji metabolizmasında rol oynayan diğer bir madde kreatin de taze otlarla beslenmiş angus eti içerisinde en doğal formda mevcut. 350mg/100gr

Yeni piyasaya sunulan tüm angusların taze otlarla beslenmiş ve veteriner kontrolünden geçmiş olduğunu umut ederek herkese iyi bayramlar dilerim.

Tatil dönüşü yeni yazılarda buluşmak üzere.

Paylaş

Yorumlar