Balık Yağı Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

07 Kasım 2010

EPA+DHA

Balık yağları üzerinde en çok bilimsel araştırma yapılmış besin desteklerinin başında gelmekte.

Kalp ve damar sağlığından, otizm ve dikkat eksikliğine, sağlıklı bebek ve çocuk gelişiminden, romatizmal hastalıklara kadar yüzlerce sağlık sorununda tedavi desteği veya sağlığın idamesinde koruyucu olarak sık başvurulan ve hemen hiç yan etisi olmayan bir grup balık yağı takviyeleri.

BALIK YAĞI TAKVİYESİ SATIN ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

DOZAJ
1.Balık yağında bulunan omega 3 yağ asitlerinden EPA ve DHA miktarlarını kontrol edin.
Kapsül içerisindeki yağ miktarı EPA ve DHA miktarını yansıtmaz. Etiket üzerinde bu iki yağ asidi ayrı ayrı miktarları ile belirtilmeli ve sayısal olarak EPA+DHA toplamı 500mg dan az olmamalı.
Tedavi desteği olarak herhangi bir sağlık problemi nedeni ile balık yağı alıyorsanız EPA+DHA toplam miktarı 1000-4000mg olacağından kapsül sayısını artırmamak için seçeceğiniz balık yağı daha da konsantre olabilir.

2. Eğer balık yağını gebelik sürecinde bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimi için veya çocukların zihinsel gelişim desteği için alyorsanız DHA ya EPA dan daha fazla ihtiyacınız olacaktır. Alacağınız balık yağında DHA oranı EPA dan fazla olsun.

Antienflamatuar ve kalp ve damar sağlığı desteği olarak seçeceğiniz balık yağlarında ise EPA miktarı DHA dan fazla olmalı.

FORM ve EMİLİM KOLAYLIĞI
Tüm dozlarda alacağınız balık yağı etiketi üzerinde yağın “doğal tirigliserit” form da olduğunun yazdığından emin olun.
Doğal trigliserit form üretimi zahmetli ancak sindirim ve emilimde en üstün form.

AĞIR METAL TEST SONUÇLARI
Eczanede ilk gördüğünüz balık yağı şişesini almaya karar vermeden önce o ürünün ağır metal test sonuçlarını eczaneden isteyin! Sorumluluk taşıyan veya bağımsız labaratuar testleri olan markalar bunu tüm tüketiciler için hazırda bekletiyor ve edinmesi tahmininizden daha kolay.
Deniz ve okyanuslarda bulunan 200 ü aşkın toksik maddenin balığın yağında depolandığını unutmayın. Bu nedenle ağır metalleri üretim sırasında patentli teknolojiler ile uzaklaştıran ve bunu bağımsız labaratuarlardan tastikleten balık yağı markalarını tercih edin.

LEZZET ve KOKU
Lezzet ve koku da üretim aşamalarının mükemmelliği ile ilişkili. Hem çocuklar hem de erişkinler için üretilen bazı balık yağları etiketlerinde lezzet başarısına özel vurgu yaparken bir diğerleri lezzet konusunda yorumsuz.

BALIK YAĞI KAYNAĞI
Seçeceğiniz balık yağı nesli tükenmekte olan bir türden mi yoksa sürdürülebilir türlerden mi elde ediliyor merak edin. Fok balıkları Hoki balığı, okyanus tuna balığı gibi balıklar yüksek oranda omega3 içerir ancak nesilleri tükenme riski ile karşı karşıya. Alacağınız balık yağı kapsülleri için en bilinçli seçimler sardalya, ançuez ve morina balığı kaynakları.

balık yağı kapsülü

Paylaş

Yorumlar