Beslenmede Acı Biber Alışkanlığı

11 Kasım 2009

acı biber alışkanlığı

Geçenlerde bir sohbette hararetle yemeklerde acı bibere olan alışkanlığını anlatan, kendi deyimi ile “acı biber bağımlısı” müptelayı dinlerken acı tatların endorfin tetikleyici özelliği gündeme geldi.

Acı biberin tüm türlerinin içerisindeki capsicasin maddesi ağız ve boğazda acı tadı ilk algılayan alıcılara yakalandığında beyne yenen besinin acı olduğu mesajı gönderilir.

Capsicasin nedeni ile ağız ve boğazda oluşan acı ve yanma hissi ağrı olarak kaydedilir.

Vücut bu acı ve yanma hissini gidermek için doğal ağrı kesici endorfin salgılar.

Salgılanan endorfin ile yanma ve acı hissi gider yerini hoşnutluk ve zevk, lezzet hislerine bırakır.

Acı biberi tüketmeyi alışkanlık edinenler aslında acı bibere değil acı biber aracılığı ile vücutlarında üretimini tetikledikleri endorfin hormonunun yarattığı hisse alışkanlık oluşturmuş olurlar.

Acı biber özünün ayrıca kilo vermeye yardımcı birçok besin desteğinde de kullanıldığını fark edenler olmuştur.

Acı biberin yağ yakarak ısı açığa çıkarma (termojenik) özelliğinden yararlanılan formülasyonlarda, acı biber özütleri öğünlerle alındıktan iki saat sonraya kadar geçen sürede kalori yakan ve ısı açığa çıkaran etki ile yağ yakımını kısmen hızlandırır.

Kilo verme hedefi ile acı biberi baharat grubuna ekleyecek olanların bilmesi gereken başka bir özellik ise acı biberin aynı zamanda sindirim enzimlerini uyararak sindirimi hızlandırması. Bu acı biberin iştah açıcı yönü olarak bilinir ve iştah kontrolü sağlamaya çalışanlarda çok yardımcı olmaz.

Acı biberin sindirim enzimleri salgısını artıran aynı özelliği hazımsızlık ve gaz şikayetlerini giderme de ise destek olabilir.

Paylaş

Yorumlar