Estetik Cerrahi Sonrası Besin Destekleri

04 Mayıs 2010

plastik cerrahi

Estetik amaçlı bir ameliyata cesaretle girip hemen ardından oluşan ödem ve ağrılar karşısında bezginlik yaşayanlardan olmamak için belirli gıda takviyeleri eksik olan ekstra desteği sağlayabilir.

1990 lardan bu yana bazı besin destekleri plastik ve estetik cerrahi sonrası yaygın olarak kullanılan maddeler arasında.

Besin desteklerinden bitkisel kökenli fito-terapi ekstreler estetik cerrahi öncesi ve sonrası alınmasına ara verilmesi gereken grubu oluştururken bir diğer grup besin desteği de ameliyat sonrası semptomları hafifletici ve iyileşme sürecini hızlandırıcı destek sağlayabiliyor.

KULLANIMI DURDURULMASI GEREKEN BİTKİSEL TAKVİYELER

Farklı sağlık faydaları üzerine araştırmalar yapılan ve sıkca kullanılan bitkisel desteklerden aşağıda sıralı olanlar kan inceltici özellikleri nedeni ile veya anestezi ile uyumlu olmadıkları için önerilmez.

Gingko Biloba
Bilberry
Echinacea
Valerian
Ginseng
St John’s Wort
Garlic
Cayenne

ve vitamin grubundan;

Vitamin E ve Vitamin K içeren takviyeler

ESTETİK CERRAHİ SONRASI KULLANIMI YAYGIN BESİN DESTEKLERİ

BROMELAIN

Estetik cerrahi sonrası kullanımı en yagın besin desteğidir.
Ananas birkisinden üretilen boromelain protein parçalayan enzimlerin doğal bir kombinasyonudur.
Inflamasyonun azaltılmasında başarıyla sonuç verir. Enflamatuar kaynaklı şişlik, ödem ve ağrıların giderilmesinde bu yolla etkili destek verir.

Bromelain enzimi oral olarak alındığında asidik mide ortamında ve alkali ince bağırsaklarda aktif kalarak parçalanmadan kana geçer.

Özellikle curmoxicllin ve tetracycline grubu antibiyotiklerin emilimini artırarak ameliyat sonrası uygulanan antibiyotik tedavisinin plazma geçişini etkinleştirir.

Piyasada bulunan bromelain doz ve protein parçalama kuvveti farklı olduğu için kullanım dozu ürünler arasında farklılık gösterebilir.

ARNICA:

Arnica, Arnica Montana bitkisinin çiçek ve köklerinden elde edilen kullanımı çok yaygın son derece güvenli ve genellikle homeopatik formda hazırlanan bir tedavi aracı.
Doku onarımını hızlandırıcı ve morarmaları hızlı iyileştirici etkisi ile estetik operasyonlar sırasında ve tüm ilk yardım gerektiren çarpma ve zedelenmelerde başarı ile destek sağlar.

Vitamin C

Vitamin C beraberinde alınan tüm vitamin ve minerallerin emilimine yardım eder ve cilt dokusu üzerinde onarım ve yeniden yapılanma işlemlerine destek verir.
Kolojen üretimi için gereklidir.
Tüm ilaç tedavileri gibi plastik cerrahi sonrası besin desteklerinin kullanım doz ve şekline de doktorunuz ile beraber karar vermek doğru olur.

UYKUNUN CERRAHİ SONRASI İYİLEŞTİRİCİ ETKİSİ

Uyku sırasında üretimi artan büyüme hormonu ameliyat sonrası doku onarımı için hızlandırıcıdır.
Büyüme hormonu besin elementlerinin hücre içerisine girişini etkinleştirerek doku iyileşmesine yardım eder ve ayrıca kemik iliğini uyararak uykuda yeni bağışıklık hücrelerinin üretimine destek verir.

Yine uyku sırasında artan melatonin hormonu viral enfeksiyonlara karşı bağışıklık artırıcı etkiler oluşturur.

Paylaş

Yorumlar