Karaciğer Toniği Milk Thistle

19 Şubat 2010

milk thistle

Deve Dikeni olarak bilinen milk thistle’ı (Silybum marlanum) görmeyen var mı bilmiyorum ama Anadolu’da en sık rastlanan bitkilerden birisi hiç şüphesiz. Aslında bu mor çiçekli, yaprakları acı beyaz sütlü diken aynı zamanda bilinen en eski botanik ilaçlardan da birisi.
Deve dikeni tohumları toplu ismi silymarin olarak bilinen bir grup sağlık fonksiyonu taşıyan aktif maddenin doğal kaynağı.
Silymarin son 30 yıldır bilimsel araştırmaların odağında ve üzerinde 650 den fazla yapılmış çalışma var. Çalışmaların bir çoğu asırlardır sağlık fonksiyonlarından yararlanılan bu bitkinin karaciğer üzerindeki olumlu etkilerini onaylar durumda.

KARACİĞER

Karaciğer 200 den fazla vücut fonksiyonunun gerçekleştiği önemli bir organ. Kan proteinlerinin üretilmesinden, bağışıklık sistemi fonksiyonlarına, vücudun detoks (arınma) işlemlerinin kimyasal merkezi olmaktan, kan yağları ve kolesterol mekanizmasına kadar birçok görevi var. Alkol, çevresel toksik maddeler veya viral enfeksiyonlar karaciğer tahribatının temel nedenlerinden.

deve dikeni kapsülleri

DEVE DİKENİ VE KARACİĞER
Milk Thistle- Deve Dikeni- aktif maddesi silymarin karaciğer fonksiyonlarını iki temel kural ile korumaya yardımcı oluyor. Birincisi silymarinin antioksidan fonksiyon ile karaciğer hücrelerinin yapısını korumaya yardımcı olması ve ikincisi, hasar görmüş karaciğer hücrelerinin onarımı üzerindeki uyarıcı rolü.

Journal of Hepatology’de bir süre önce yayınlanan raporda, deve dikeni ekstresinin safra taşı oluşumu ve yüksek kolesterol risklerini azalttığı yönünde koruyucu hekimlik adına ümit verici sonuçlar var.

Milk thistle ektrelerinin bugün en sık rastlanan kullanım alanlarından birisi, yüksek alkol tüketimi sonucu oluşan karaciğer hasarına karşı koruma amacıyla bu değerli karaciğer desteğinin beslenme programlarına dahil edilmeleri.

Ayrıca kilo verme programlarında, yüksek kolesterol ve karaciğer yağlanmalarında, sezonsal detoks programlarında kürler halinde çokca başvurduğumuz değerli bir besin desteği milk thistle.

Tüm besin desteklerinde olduğu gibi deve dikeni ekstrelerinin de sizin sağlık koşullarınıza uyup uymadığını satın alırken eczacınızdan veya doktorunuzdan öğrenmeyi ihmal etmeyin.

Türkiye’de satılan bazı kaliteli milk thistle markaları besin desteği hedeflerinize yeterli oranda hizmet etse de, bulabilirseniz likit formda milk thistle ekstrelerini tercih etmekte fayda var.

deve dikeni sıvı ekstresi

deve dikeni sıvı ekstresi

Paylaş

7 yorum

 1. Metin Hakbilir

  Merhaba bu ürünü nerede bulabilirim bana yardımcı olursanız sevinirim(deve dikeni sıvı ekstresi)

 2. Kalitesinden emin olacaginiz bir deve dikeni ekstresi Bioforce A. Vogel Milkthistle Complex
  Bu ürünün Türkiye’de henüz bir dağıtımcısı yok ancak Avrupa veya Amerika’dan getirtebilirsiniz. Büyük bazı eczanelerde size bu konuda yardimcı olabilir.

 3. Dilek Gungor

  Ben Londra’da Holland Barratt adli bir saglikli urunler satan yerden aliyorum. benim de karacigerimde yaglanma var o nedenle kullanmaya basladim. Kapsul seklinde. Turkiye’de bilemem nerelerde satiliyor. Ayrica Turkiye’de cok pahali bu tur urunler. Gecmis olsun. Iyi dileklerimle.

 4. Burak Tonguc

  Bende karaciğer yağlanması var.1.5 aydır ”milk thistle” deve dikeni hapı kullanıyorum, ayrıca günde birkez ebginar, hindiba, zerdeçal karışımını demleyip içiyorum.Geçtiğimiz hafta test yaptırdım son 5 yılın en düşük değelerini gördüm. Çok şükür herkese tavsiye ederim.

 5. ali

  12 yıllık hepatit b taşıcısıyım kullanmadığım bitki kalmadı en sonunda deve dikeni kullanmaya başladım kendimi daha iyi hissetmeye başladığımın farkındayım

 6. Levent Atilla

  bende yaklaşık 3 yıldır kullanmaktayım hergün alkol aldığımı varsayarsak deve dikeni desteğini de hergün almam gerek fakat hangisinin gerçek olup olmadığını ayırt etme şansımız yok birara değerlerim yarı yarıya düşmüştü ggt değerim 500 civarında geçen ay 212 ye düştü yerli marka devedikeni kullandıktan sonra,güvenim kalmadı gnc ye.

 7. Levent Atilla

  son tahlillerime dayanarak yerli kullanmıyorum,almanyadan almış olduğum deve dikeni yağı ve ayrıca devedikeni+enginar kapsülleri çok işime yaradı…markasını yazarım biara.tabi yanında gnc cholin+inositol kullanın.

Yorumlar