Karadenizlilerden Sağlıklı Beslenme Örnekleri

15 Ekim 2009

hamsi besin değeri

Balık sezonunun başlaması ile öğün günlüklerinde haftada 4-5 kez hamsi tüketimi kaydeden Karadenizli danışanlarım tüm ülke için imrenilecek sağlıklı beslenme örnekleri veriyor.

Hamsi toplumca ihtiyacımız olan yüksek kaliteli protein kaynaklarından. Çocuk ve gençlerin gelişimi için gerekli yüksek kaliteli protein ve balık yağı sunuyor.

Erişkin yaşamda kronik sağlık sorunlarından korunmada gerekli besin elementleri içeriyor.

Omega 3 yağ asitleri içeriği bazı soğuk su balıkları ile rekabet eder miktarlarda.

Mikro planktonlarla besleniyor ve bu nedenle biyolojik değeri yüksek kalsiyum-çinko-demir-potasyum –selenyum minerallerinin doğal deposu.

Topraklardaki değer kayıplarını nedeni ile bitkisel besinler içerisinde gittikçe eksilen mineral miktarlarını düşünürsek tüm deniz ürünleri ve hamsi aslında modern beslenmede önemli mineral kaynakları.

Hamsi ,tüm B grubu vitaminlerce ve özellikle beyin ve sinir sistemi desteği niasin (B3) vitaminince çok zengin.

Hamsi daima organik bir besin yani kültür üretimi ile gelen koruyucu ilaçlar, sentetik yemler yok. Ömrü sadece 2-3 yıl olduğu için çevre kirliliği kaynaklı ağır metal ve özellikle civa birikimi diğer deniz ürünlerine göre çok az.
Hamsiyi denizden çıktığı zengin ve pür hali ile tüketmenin en iyi yolu mümkün olduğunca az ısıda ( kızartma derecelerine çıkarmadan) kısa sürede katkısız pişirmek.

Paylaş

Yorumlar