Şarap ile Sağlığın Kesişme Noktası: RESVERATROL

01 Aralık 2010

Kanyon Şarap Tadım Günleri

Haftasonu Kanyon Şarap Tadım Günleri’nde hummalı kalabalık ardı ardına yerli şarapları denerken bir ufak grup da Bistirot Coco’da resveratrol ve resveratrolu maksimize eden teknoloji üzerine ilginç bir söyleşideydi.

Resveratrol gibi bir antioksidan böylesine bir etkinlikte konu edilmişken bunu bloga taşımamak olmazdı…

Resveratrol daha önce duymamış olanlar için, 1990 lardan sonra ayrıcalıklı özellikleri ortaya çıkmaya başlayan kuvvetli bir antioksidan.

Antioksidan aile ağacında resveratrolun yerini merak edenler için; bir non-flavonoid polifenol antioksidan türü. Yani nadir.

Nadir ve kuvvetli bu antioksidan ünlü fransız paradoksunun da kilit noktası.

Fransız paradoksunu ilk ortaya koyan gözlem; özellikle Bordeaux bölgesinde halkın geleneksel olarak doymuş yağlarla ve yüksek kalorili besinlerle beslenmesine rağmen Bordeaux’nun dünya üzerinde kalp ve damar hastalıklarının en seyrek göründüğü bölgelerden biri olması. Bu paradoka neden olan en belirgin koruyucu etkenin bölge halkının yüksek resveratrol içeren kırmızı şarap tüketiminen dolayı olduğu bugün geniş ölçüde kabul görür durumda.

siyah üzüm resveratrol

Siyah üzüm doğada resveretrol oranı yüksek besinlerden. Siyah üzüm suyu fermente edildiğinde bu resveratrol oranı diğer besinler ile kıyaslanmayacak kadar artıyor.

Yer fıstığı, kakao, yaban mersini, kara dut resveratrolu bulabileceğimiz diğer besinler. Siyah üzümü diğer besinler içerisinde daha üstün kılan özelliği ise şaraba dönüşürkenki resveratrol oranındaki (2 kat) artış.

Tüm antioksidanlarda olduğu gibi resveratrolde de koruyucu etki için en önemli konu sürekli tüketim ve antioksidanın beslenmede düzenli varlığı.

resveratrol

Kırmızı şarabın yüksek resveratrol içeriği düzenli tüketim gerektirirken madalyonun diğer yüzünde şarap %12-14 lük alkol içeriği ile yıkıcı bir metabolik toksin niteliğinde.

Alkolün zararlı etkilerinden kaçınıp, antioksidan resvaratrolu sürekli ve yüksek dozda tüketmenin en iyi yolu da bu nedenle kırmızı şaraptan izole edilmiş resveratrol kapsüllerinin besin desteği olarak alınması olmalı.

Besin desteği resveratrol’de günlük dozu anti-aging ve kalp damar koruyucu olarak 75mg dan düşük seçmeyin.

Şarap seçerken resveratrol oranı yüksek olanları seçmek isteyenler için ise birkaç ipucu;

1. Resveratrol beyaz üzümlerde ve beyaz şaraplarda çok çok az bu nedenle renk mutlaka kırmızı.

2. Pinot Noir üzüm türü kabuğunda en yüksek resveratrol içeren siyah tür ve dolayısı ile Pinor Noir Kırmızı.

3. Serin ve nemli iklimlerde yetişen siyah üzümler sıcak ve kuru bölgelerde yetişenlere göre ayrıca daha fazla resveratrol içeriyor.

4. Ortam ısısı resvaratrol miktarını olumsuz etkiliyor, bu nedenle kırmızı saklama sıcaklığınız da en fazla 15-16 derece olmalı.

Önolog Jean Luc Colin / Kanyon

Önolog Jean Luc Colin Söyleşisi / Kanyon

Paylaş

1 yorum

  1. FERSAN ÖZSAYIN

    resveratrol mucizesi

Yorumlar