Sarımsaklı Zeytinyağında Botulizm Riski

26 Kasım 2009

sarımsaklı yağda botulizm riski

Gurme olduğunu düşünmek isteyenlerin sayısı artarken mutfaklarda besin güvenliğini tehdit eden önemli riskler de ortaya çıkmıyor değil.

Zeytinyağı içerisine sarımsak atarak bekleten ve bu sarımsaklı yağı yapacağı İtalyan yemeklerinde kullanmayı hedefleyen bir danışanım bugün farkında olmadan çok önemli bir konuyu gündeme getirdi.

Aromatik ve dekoratif yağ şişelerini ev şartlarında hazırlarken unutulmaması gereken bir detay; yağ içerisine infüzyon için bırakılan ot, meyve kabuğu, baharat, soğan ve sarımsak parçalarının zamanla yağda bazı bakterilerin çoğalmasına zemin hazırladığı.

Özellikle sarımsak, toprak içerisinden çıkartılan hali ile toprak kaynaklı ve ciddi zehirlenmelere neden olan botulizm bakteri sporlarını (Clostridium botulinum) üzerinde bulundurur. Bu bakteri yaşam için oksijensiz, asitliği çok olmayan ve ısısı yüksek ortamlara gerek duyar. Dekoratif yağ şişeleri içerisinde aradığı havasız (yağ hava ile teması tamamen keser) ve fazla asidik olmayan ortamı bulduğunda çoğalıp toksin üretmeye başlar. Yağ içerisinde zamanla biriken bu toksin hazırlanan yağın tadını,rengini veya kokusunu değiştirmediği için tüketirken uyarı da vermez.

Ev şartlarında aromatik yağlar hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Hazırlanan karışımlar en fazla 1 hafta içerisinde tüketilmeli.

2. Oda ısısında değil mutlaka buzdolabında tutulmalı.

Paylaş

Yorumlar