Vitamin C Satın Alma Rehberi

09 Ocak 2011

VİTAMİN C sağlıklı yaşamda tam anlamı ile “dev” bir konu.

Ben de bu yazıya ilk önce Vitamin C Rehberi başlığını atmışken (1930′lardan bu yana yapılan bilimsel araştırmaların, bilimsel sayısız basılı yayının ve adınına alınan nobel ödülünün gölgesinde) bu başlığın hakkının kolay verilemeyeceğini düşünerek değiştirdim.

Yazının amacı da zaten bu dev araştırmaların yaşantımıza yansımış hali: evde tezgahımızın üzerinde duran bir şişe vitamin C.

Peki raflarda satışa sunulan vitamin C takviyeleri arasındaki farklar neler?

Besin desteği olarak vitamin C üretirken teknolojinin önünde hep iki engel var ve aslında farklı markaların değişen etiketleri de hep bu iki probleme farklı çözüm bulma çabalarının bir işareti.

Birincisi; bağırsaklarda C vitamininin suda çözünürlüğünden doğan emilim kaybı.
İkincisi; mide için yüksek asidik bir vitamin olması.

Klasik C vitamininin (askorbik asit), yüksek asit etkisinden kaçınmak isteyenlerdenseniz etiketi üzerinde kalsiyum askorbat, magnezyum askorbat veya Ester C (patentli kalsiyum askorbat) yazan C vitaminleri size en uygun olanları.
Minerallere bağlanarak asitliği azaltılmış bu C vitaminlerinin mide asit problemleri olanlara daha uygun olduğu biliniyor.

Doğal kaynaklardan üretilmiş C vitamini arayanlar için Acerola vitamin C veya Rosehip C doğru vitaminler.
Acerola C, vitamin içeriği çok yüksek bir tür kirazdan elde ediliyor ve rosehip C ise kuşburnundan üretilen C vitamini. Rosehip C ve Acerola C doğal olmalarına rağmen yüksek doz bulamayacağınız için genellikle diğer form vitamin C ler ile karıştırılmış olarak karşınıza çıkacaktır.

Almak istediğiniz vitamin C nin en yüksek oranda kana geçişini sağlayan ürünler ise liposomal C vitamini, ester C ve askorbil-palmitat formda C vitamini ürünler.

Liposomal vitamin C bağırsaklarda %93 emilim gösteren nano-teknoloji ürünü yeni bir vitamin C.
En klasik askorbik asit vitamin C nin emilimi ise başka bir fonksiyon eklenmemişse sadece %19.

Klasik vitamin C paketleri üzerinde göreceğiniz “timed release” ifadesi ise bu %19 luk emilimi artırmaya sindirim süresini 6-8 saate çıkarmaya yarayan daha eski teknolojilerin bir ifadesi.

Yine eski jenerasyon klasik vitamin C lerde sıklıkla görebileceğiniz “bioflavonoid ilaveli” ifadesi de size sentetik C vitamininin doğal ortamdaki bir takım benzer besin maddeleri ile karıştırılarak doğala benzer sindirim sağlanmak istendiğini anlatır.

Kullanım seçeneği açısından;

Tablet ve kapsüller, raf ömrü en uzun,en ekonomik ve dozaj çeşitliliği en fazla olanlar. 100mg dan 1500mg a kadar vitamin C seçeneği var her bir tablet veya kapsül başına.

Toz ve damla vitamin C ler: Bunlar hazırlanan besinlere ekleyerek besinlerin vitamin C değerini artırabilecedğiniz formlar. Meyve-sebze sularına, ev yapımı ekmek ve diğer hamur işlerine çok rahat karıştırılıyorlar.
Dezavantajları, toz vitamin C lerin ortamın nem ve rutubetini çok çabuk çekerek saklama güçlüğü yaratması, damlaların ise yüksek birim fiyatı.

Efervesan ve çiğneme tabletler; Bu grup vitaminler vitamin C içeriği yüksek olsa bile beraberinde aluminyum veya sodyumlu antasit katkı maddeleri, çeşitli dolgular içerebiliyor. Renk maddeleri, aroma katkıları, şeker veya yapay tatlandırıcı içerdiği için diğer formlar kadar pür değil.
Tablet yutamayanlar için ideal, içeceğe dönüşen hali ile kimi tüketici için cazip.

Dozaj olarak tek seferde yüksek doz almaktansa gün içerisinde birden fazla kere öğünlerle ufak dozlar alarak istediğiniz miktara ulaşmak tüm formlarda C vitamininin sindirim şansını artıracaktır.

Paylaş

Yorumlar