Yüksek Doz Folik Asit Takviyesinde Artan Yeni Riskler

22 Kasım 2009

folik asit yüksek doz kullanımda artan riskler

Bir iki gün önce Journal of the American Medical Assocation da yayınlanan 6 yıllık bir folik asit çalışmasının sonucu folik asidin gittikçe artan uzun süreli yüksek doz kullanımlarını engelleyecek güçte.

FOLİK ASİT

Söz konusu çalışmada folik asit-B12 ve folik asit-B6 kombinasyonları placebo ya karşı test edildi.
Kalp damar sağlığını korumada homosistein düşürücü etkisi iyi bilinen folik asit, katılımcılarının tümünün kalp damar problemleri olduğu bu çalışma grubunda 6 yıl süresince test edildi.

Folik asit, besinlerde folate olarak bulunan B grubu vitamininin sentetik formu. B9 olarak da bilinen folik asidin yaşamsal fonksiyonlardaki rolü, koruyucu etkisi ve bazı sağlık sorunlarında tedaviye destek verici faydaları sayısız çalışma ile ortaya kondu.

Besin desteği kullanım dozları zaman içerisinde 400mcg dan 800mcg ve 1mg a rahatça çıktı.

Birçok ülkede ayrıca un ve un ürünlerinin üretim aşamasında ürün tüketiciye ulaşmadan folik asit eklenerek güçlendirilmesi çok yaygın.

Folik asidin diğer besin desteklerine göre bu ayrıcalıklı ve çok tercih edilir pozisyonu ve gitgide artan kullanım dozajı son birkaç yıldır folik asidin yüksek dozlarda uzun süre alındığında belirli dokularda kanser öncesi hücre oluşumları riskini artırdığı yönünde.

Çalışmalarda ağırlıklı düşünce risk artışının besin içerisinde doğal formda bulunan folate formdan değil dışarıdan takviye edilen folik asit formundan kaynaklandığı yönünde.

İlk gelen yayınlar ve tıbbi değerlendirmeler, yüksek dozda uzun süre folik asit kullanımının kolon kanseri ön oluşumlarını tetikleyebileceği yönündeydi.

Bugün ortaya çıkan bilgiler; sigara içen + MTHFR-677T geni taşıyan ( toplumun %10u) + 800mcg ve üzeri dozlarda uzun süre folik asit desteği alan kişilerde akciğer kanseri oluşumunda nispi risk artışının %24, mutlak risk artışını %1.6 olarak değerlendiriyor.

Son risk ve fayda analizleri sonucunda folik asit takviyesinde optimum doz 400mcg nin geçilmemesi bu konuda şimdilik genel kanı.

Paylaş

Yorumlar