21 Şubat Pazar Ekolojik Ürün Yetiştiriciliği Söyleşisi

20 Şubat 2010

organik misket elma

Buğday Derneği ve Kartal Belediyesi’nin ortak girişimi ile düzenlenmeye başlayan 100% Kartal Ekolojik Pazarı’nda gerçekliştirilecek söyleşi ekolojik ürün yetiştiriciliğini daha yakından anlamak isteyenler için iyi bir fırsat.
21 Şubat pazar saat 11:00 de başlayacak söyleşinin bir tekrararı da aynı gün saat 14:30 da yapılacak.

Ekolojik ürünlerde zirai mücadele yöntemlerinin anlatılacağı söyleşide özellikle üretilmesi en güç ürünlerden organik elma üreticiliği üzerine bilgiler verilecek.

organik pazar

Ekolojik ürünleri ve yetiştirilme koşullarını tanımak isteyen tüm tüketiciler ve bu işe yeni başlamak isteyen eko ürün üretici adayları için bu söyleşi iyi bir fırsat olabilir.
Ekolojik ürünler organik ürün sertifikası alabilmek için üretim aşamaları boyunca ekolojik tarım ilaçları ile muamele görüyor.
Uygulanan ilaç türlerinin farklılığının yanısıra toprağın kalitesi, sulama suyunun özellikleri ve yakın çevresel kirlenme kaynağı olabilecek unsurlara üretim alanının mesafesi gibi konular özel değerler ile standardize edilmiş durumda.
Yarın gerçekleşecek bu ekolojik söyleşide de vurgulanacağı üzere tüm besin gruplarının ekolojik üretilebilirdik düzeyi farklı.
Elma, modern tarım uygulamalarında çok sık tarım ilacı gerektirdiği için organik üretimi en güç meyvelerden biri. Benim de bildiğim kadarı ile elma ağaçları her yıl çiçek aşamasından meyve hasat zamanına kadar ortalama 17 kez hastalık ve tarım zararlılarına karşı ilaçlanıyor. Elmaların çiçekten meyveye dönüşümünün yaklaşık 7 ay olduğunu düşündüğünüzde bu mütevazi ve çok tüketilen meyve soframıza gelmeden önceki 7 ayda 17 kere kimi çok toksik olabilecek ilaçlarla sık sık ilaçlanıyor.
Daha sağlıklı ekolojik elmalar ve diğer bazı ekolojik meyve türleri ile ilgili bilgileri gitmeye fırsat bulanlar yarın 100% Ekolojik Pazar Söyleşisi’nde bulabilir.
Yer: Kartal %100 Ekolojik Pazarı Etkinlik Çadırı

Paylaş

Yorumlar