31 Ekim-1 Kasım İstanbul Balık Festivali

31 Ekim 2009

6. istanbul balık festivali

İstanbul’da balık tüketiminin teşvik edilmesi, deniz yemeklerinin kalitesinin yükseltilmesi, olta balıkçılığının teşvik edilmesi gibi bir dizi hedefleri olan balık festivali bu yıl 31 Ekim-1 Kasım tarihlerinde Kumkapı’da yapılacak.

İlgilenenler için detaylar hemen aşağıda;

Festival Organizatörü
6. İstanbul Balık Festivali Şehristanbul Derneği, Balıkçılığı Koruma ve Geliştirme Derneği, Kumkapı Turistik Restaurantları ve Esnafları Dayanışma Derneği tarafından düzenleniyor. Antonina Turizm’in kurumsal sponsorluğu, Efes Pilsen’in ana sponsorluğu, Yeni Rakı ve Istanbul Walks Seyahat Acentası’nın sponsorluğu ile iki gün sürecek Festival İstanbul Balık Müstahsilleri Derneği’nin balık tedariki desteği; Balıkçılığı Koruma ve Geliştirme Derneği, SYMBIOSIS Doğa ve Çevre Gönüllüleri Derneği, Bisikletsevenler Derneği ve Kumkapı Esnafı’nın katkılarıyla yapılmaktadır.

Festival Destekçileri
6. İstanbul Balık Festivali’ne, Coca Cola, Yunuslar Balık Ağı Şirketi, Mutfak Profesyonelleri Derneği, BKGD, Rastgele-der, Kamader, Samader, Usobder, Olta Çevre-der, Geliboluoltacıları.com, Kalamaravcısı.com, Avdoğa Dergisi, Kısık Balıkçılık, Turaç Dış. Tic. Ltd., Yaşar Av Pazarı, Mogan Bıçakçılık, Remixon Balıkçılık ve Kamp Malzemeleri, Avpar Spor-Hobi Center, Thermoform Termal İçlik ve Şehsuvar Bey Mahallesi Muhtarı Murat Hakverdi destek vermektedir. Avdoğa Dergisi, Gelibolu Balıkçıları Festival münasebetiyle Kumkapı Meydanı’nda çeşitli hediyeler dağıtacaktır.

Festivalde neler var
Balık, müzik, tiyatro, resim sergisi, halka açık ücretsiz turlar, bisikletle akrobasi gösterileri, dia gösterisi, ücretsiz böbrek taraması, yarışmalar

Festivalde 5 ton balık kullanılacak
Balık Ekmek ve Balık Çorbasının yapımında kullanılmak üzere Balık Müstahsileri Derneği tarafından sağlanan toplam 5 ton balık halka sunulacaktır.

Festival Ziyaretçilerine Balık Ekmek İkramı
Balık Müstahsilleri Derneği’nin sağladığı balıkla ve Kum-Der’in katkılarıyla 31 Ekim 2009 Cumartesi günü saat 15.00’de binlerce kişiye bedava balık ekmek dağıtılacak.

Balık Çorbası İkramı
Balık Müstahsilleri Derneği’nin sağladığı balıkla ve Kum-Der’in katkılarıyla 1Kasım 2009 Pazar günü saat 14.00’te büyük bir Osmanlı Kazanı’nda pişirilmiş balık çorbası Kumkapı’da binlerce kişiye dağıtılacak

Coca Cola Çocuk Sokağı
Bu yılın yeniliklerinden biri de Coca Cola’nın araç trafiğine kapalı Kumkapı Üstad Sokak’taki Çocuk Sokağı’dır. Rengarenk balonlar ve süslemelerle şenlenecek sokakta çocuklara bilgilendirici ve eğitici oyunlarla balık ve balıkçılık anlatılacaktır.

Ücrersiz Turlar
Sanat Tarihçi Atilla Tuna rehberliğinde “Kumkapı” adlı ücretsiz yürüyüş turu Cumartesi ve Pazar günü saat 14.00-16.00 arası yapılacaktır. Turun başlangıç yeri Kumkapı Meydanı’dır.

Ücretsiz Sağlık Taraması
SYMBIOSIS Sağlık ve Çevre Gönüllüleri Derneği doktorları Kumkapı Meydanı’nda ve Festival süresince halka ücretsiz sağlık taraması yapacaktır.

YARIŞMALAR BÖLÜMÜ
En İyi Deniz Yemekleri Yarışması
Kumkapı Meydanı
31 Ekim 2009
Saat: 13.00 – 15.00

6. İstanbul Balık Festivali”nde geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da “Deniz Yemekleri Yarışması” yapılacak ve dört dalda ödüller verilecek.

Yarışma Dalları
En iyi balık çorbası
En iyi deniz mezesi
En özgün balık yemeği
En iyi midye dolma

Yarışma jürisi
Artun ÜNSAL (Başkan), Atilla TUNA (Festival Direktörü), Ahmet BİLGİLİ (İl Kültür ve Turizm Müdürü), Kenji KUME (Suşi Ustası), Ümit SEVİNÇ (Ümit Usta), Yıldız SEVİNÇ (gurme), Özcan HAKCAN (Mutfak Profesyonelleri Derneği), Atilla ATASOY (sanatçı),Turhan TUNA ŞEN (Şehristanbul Derneği 2. Başkanı), Nasuhi ALBULAK (Araştırmacı yazar, festival komite üyesi), Suat ÖZDEMİR (Antonina Turizm), Kutsiye BEŞİROĞLU, Bennan LİMAN

Oltayla Balık Avı Yarışması
1 Kasım 2009 Yeni Galata Köprüsü
Yer: Yeni Galata Köprüsü
Saat: 10.00 – 12.00

Yarışma; BKGD – Balıkçılığı Koruma ve Geliştirme Derneği gözetiminde, Avdoğa Dergisi organizasyonunda ve Rastgele-Der, Kamader, Samader, Usobder Olta Çevre-Der, Kalamaravcısı.com ve Geliboluoltacilari.com desteğiyle; Avdoğa dergisi, Kısık Balıkçılık, Turaç Dış. Tic. Ltd., Yaşar Av Pazarı, Mogan Bıçakçılık, Remixon Balıkçılık ve Kamp Malzemeleri, Avpar Spor-Hobi Center, Thermoform Termal İçlik firmalarının ayni katkılarıyla yapılmaktadır.

Ödüller üç dalda ve üç ödül olarak (birincilik,ikincilik ve üçüncülük) verilecektir:

Yarışma Jürisi
Celal MAĞDENOĞLU (Başkan), Mete YANMAZ, Murat KARAHAN, Oral ATAK, Nihat AVCI, Engin UZTÜRK, İsmail ATALAY, Münip Can DENİZKURT, Yakup AKKAYA, Mehmet AKYÜREK, Ali Galip KAYA, Cem LİMAN, Ercan KOÇKAR, Ali ERDOĞAN, Kamil ÜÇBAŞ, Mehmet ALGUR, Ferhat DİRLİK, Atilla BEŞİROĞLU, Turgay SEZGİN’den oluşmaktadır.

***En çok balık ***En ilginç balık ***En büyük balık
Kazanan yarışmacılara ödülleri aynı gün saat 16.00’da Kumkapı Meydanı’nda düzenlenecek bir törenle sahiplerine verilecektir.
En çok midye dolma yeme yarışması
Halka açık olarak düzenlenecek yarışma 1 Kasım 2009, Pazar günü Kumkapı Meydanı’nda saat 13.00’te yapılacaktır.
En hızlı balık çorbası içme yarışması
Bu yılın yenilikleri arasında halka açık balık çorbası içme yarışması yapılacaktır. Yarışma Kumkapı Meydanı’nda saat 14.00’te yapılacaktır.
“Balıkçı Urganı” İp Çekme Yarışması
Festival’in birinci günü takımlar oluşturulacak; Pazar günü yarışma gerçekleştirilecektir.

ÖDÜL BÖLÜMÜ
Yılın Balık Müstahsili Ödülü
Geçen sezonda İstanbul Balık Hali’ne en çok balığı hale getirmiş balıkçı reisine “Yılın Balık Müstahsili Ödülü” verilecektir.
“Balıkçı Dostu” Ödülü
Festival Komitesi, “Balıkçılığa ve Balıkçılara katkıda bulunmuş kişi” Ödülü’nü bu yıl “Bitkisel Su Ürünleri ve Üretim Tekniği” alanında eşsiz katkıları bulunan Sn. Prof. Dr. Doğan ATAY’a verilmesini kararlaştırmıştır.
Yılın Balıkçısı
İstanbul balıkçılığına eşsiz katkılarda bulunmuş bir balıkçıya “Yılın Balıkçısı” ödülü bu yıl da verilecektir.

Festival’in yapılacağı yer
Festival alanı Kumkapı Meydanı ve Yeni Galata Köprüsü’dür.

PROGRAM:

31 Ekim CUMARTESİ

12.00 Balık ızgaralarının kurulması: Kumkapı Esnafı

14.00 Kumkapı Turu: Elif Toprak rehberliğinde

15.00 Festival Korteji: Sultanahmet-Kumkapı arası

16.00 Halka Balık – Ekmek dağıtılması, skeçler eşliğinde

17.00 Folklor Gösterisi: Karadeniz Folklor Ekibi

18.00 Açılış Konuşmaları

18.30 Ebru Sergisi: Yıldız Teknik Üniversitesi Plastik Sanatlar

Kulübü

18.30 Boğaziçi Üniversitesi Korosu

19.30 Tango Gösterisi: Aydın & Pelin

20:30 FotoYAK Fotograf Etkinlikleri

21.30 Roman Müziği

1 Kasım PAZAR

10.00 Kumkapı’dan sur boyunca “Bisikletle Tarih Turu” Bisikletsevenler

Derneği: Elif Toprak rehberliğinde

10.00-12.00 Oltayla Balık Tutma Yarışması: Yer: Yeni Galata

Köprüsü

11.00 Folklor Gösterileri

13.00-15.00 En İyi Deniz Ürünleri Yemekleri Yarışması

13.00 Halka Balık Çorbası Dağıtılması, skeçler eşliğinde

13:00 Yarışma: En çok midye dolma yeme yarışması

14:00 Yarışma: En fazla balık çorbası içme yarışması

16.00 Mavi Uçurtma Komedi Tiyatrosu: Kabare Kabare Kel Fatma

16.00-18.00 Kumkapı Turu: Elif Toprak Rehberliğinde

17.00 Grup Bengin

19.00 3 Deniz Müzik Topluluğu

20.00 Ödül Töreni (Deniz Yemekleri Yarışması, Yılın Balık Müstahsili,

Balıkçı Dostu, Yılın Balıkçısı)

20:30 Kemal Nuraydın Anlatımlı Fotoğraf Gösterisi

21:00 Pop Rock Müziği: Kuzenler konseri

23.00 Kapanış

Paylaş

Yorumlar