“86. Yıl Kutlamaları” Temalı Fotoğraf Yarışması

28 Ekim 2009

86.yıl kutlamalrı fotoğraf yarışması

İstanbul Fotoğraf ve Sinama Amatörleri Derneği tarafından organize edilen Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları temalı fotoğraf yarışması 29 Ekim’i dışarıda kutlamak için bir sebep daha verdi.
Gün boyu şehrin farklı yerlerinde devam edecek kutlamalardan anlık kareleri fotoğraf makineleri ile kaydetmek isteyen herkes çektiği bu resimleri yarışma kuruluna göndererek şansını deneyebilir.

Lise son sınıfa giden obezite sınırındaki genç bir danışanım okulun fotoğraf kulübü ile 29 Ekim’i kutlamaları fotoğraflayarak geçireceğini söyleyince o gün yakacağı kaloriler için özellikle memnun oldum!

İlgilenenler yarışma ile ilgili detaylara bu yazının devamına tıklayarak ulaşabilir.


Yarışma Tanıtım Yazısı-Alıntı-
Yarışmanın Konusu: Bu fotoğraf yarışması ile Cumhuriyetimizin 86. yılı kutlamaları coşkusunun ülkemizde fotoğraf sanatına gönül vermiş amatör/profesyonel tüm fotoğrafçılar tarafından belgelenmesi ve düzenlenecek fotoğraf yarışması sonucunda da görsel bellek oluşturulması hedeflenmektedir.
(Bu yarışma kapsamında İstanbul’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 29 Ekim 2009 tarihinde 19.00 / 20.00 saatleri arasında Kız kulesi ve Boğaz köprüsü arasında gerçekleştirilecek ses, ışık ve havai fişek gösterileri de fotoğraflanabilir.)

1. Yarışmamıza Seçici Kurul üyeleri ve birinci dereceden yakınları dışında amatör ve profesyonel tüm fotoğraf severler katılabilir.
2. Yarışmamıza katılım ücretsizdir.
3. Yarışmamız Renkli Baskı dalındadır. Eserlerin bir kopyası çekildiği orijinal çözünürlükte JPEG formatında bir CD’ye kayıt edilerek gönderilmelidir. Bir yarışmacı en fazla 5 (beş) eserle katılabilir.
4. Fotoğraflar 86. yıl için düzenlenmiş olan kutlamalar/gösteriler sırasında çekilmelidir daha önceki yıllarda çekilmiş olan fotoğraflar kabul edilmeyecektir.
5. Katılımcılar anlatım biçiminde özgürdür, baskı ve çekim aşamasında geleneksel ya da dijital istedikleri tekniği kullanabilirler. Fotoğraflarda kolaj yapılmamalı, mimari formlar bozulmamalı, başkalaştırmaya gidilmemeli, gerçekte olmayan bir unsur fotoğrafa eklenmemelidir.
6. Eserlerin Boyutları: Eserlerin uzun kenarı en fazla 45 cm, kısa kenarı en az 20 cm. olmalıdır. Baskılar paspartusuz ve kenarında boşluk bırakılmadan basılmalıdır.
7. Eserlerin Ulaştırılması: Yapıtların posta / kargo sırasında zarar görmemesi için (mukavva vb.) sertleştirilmiş ambalajlarda paketlenerek gönderilmesi önerilir. Yapıtlar gönderildikleri ambalajlarda iade edilecektir. Posta / Kargo sırasında zarar gören yapıtlardan İstanbul Büyükşehir Belediyesi veya düzenleyici kurum İFSAK sorumlu tutulamaz.
a) Eserlerin İşaretlenmesi: Eserlerin arka yüzüne, sağ alt kenarına 6 (altı) rakamdan oluşan bir rumuz ve eserin katılım formundaki sıra numarası, eserin adı yazılacaktır. (Örnek: 123456– 1 Beşiktaş’ta Fener Alayı) CD’ye kayıt edilmiş olan fotoğraflar katılım formundaki gibi isimlendirilmeli, baskı ile aynı ismi taşımalıdır.
b) Eserlerin zarfa konulması: Eserler bir zarfa konmalı, zarfın ağzı yapıştırılarak üzerine yalnızca RUMUZ yazılmalıdır. Katılım formu eksiksiz doldurularak başka bir zarfa konmalı, zarfın ağzı yapıştırılmalı ve üzerine yine yalnızca rumuz yazılmalıdır. Her iki zarf, ayrıca hazırlanan gönderim ambalajına konarak birlikte gönderilmelidir.
8. Ödül, mansiyon alan ve satın alınan yapıtlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi arşivinde kalacaktır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sergilemeye değer görülen eserleri, 250 YTL bedel karşılığı satın alacaktır, Belediye kendi bünyesinde hazırlayacağı Ajanda, takvim, afiş, poster, albüm, katalog ve web sitesinde fotoğrafçının ismini açık olarak belirterek kullanım hakkına sahip olacaktır. Eserlerin İstanbul Büyükşehir Belediyesi dışında üçüncü şahıslarca, izinsiz kullanımı durumunda, sanatçı fikir ve sanat eserleri kanunundan doğan haklarını tek başına kullanabilir.
9. Katılımcılar katılım formunu imzalayarak yarışmaya katılmalıdır, imzasız form ile gönderilen fotoğraflar yarışmaya alınmayacaktır. Katılımcılar yarışma koşullarını kabul etmiş sayılırlar.
10. Seçici Kurul toplantısı: Seçici Kurul en az 3 üyesinin bir araya gelmesiyle toplanır, yarışma sonrasında bir değerlendirme tutanağı hazırlar. Toplantı tarihinde 3 Seçici Kurul üyesinin bir araya gelememesi durumunda toplantı bir hafta ileriye ötelenir.
11. Yarışma sonrasında şartnameye uymayan eserin tespiti halinde derecesi ve ödülü geri alınır, yerine başka bir eserin seçilmesi zorunluluğu yoktur. Yarışma iptal edilmez. Yapılacak itirazlar düzenleyici kurum İFSAK’a yazılı olarak yapılmalıdır.
12. Yarışma sonucu İstanbul Büyükşehir Belediyesi WEB sitesinden www.ibb.gov.tr ve www.tfsf.org.tr duyurulacaktır.
13. Ödül alan fotoğraflar TFSF yayını olan Almanak 2009 kitabında da yayımlanacaktır.
14. Yarışmamız İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenmekte olup, (İFSAK) İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği tarafından organize edilmiştir.
15. Yarışmamız Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu tarafından desteklenmektedir: TFSF 2009 / 45

Yarışma Sekreteri: Hande AYDINALP

Eserlerin Teslim Adresi: İstiklal Cd. Ayhan Işık Sok. Özverim Apt. No: 32/2 Beyoğlu / İSTANBUL

E-posta: iletisim@ifsak.org.tr Telefon: 0212 292 42 01

Seçici Kurul Üyeleri (soyadı sırasına göre)

1. Nevzat ÇAKIR
(Fotoğraf Sanatçısı)
2. Prof. Dr. Güler ERTAN
(İstanbul Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi)

3. İlyas GÖÇMEN
(Fotoğraf Sanatçısı)

4. İzzet KERİBAR
(Fotoğraf Sanatçısı)
5. İbrahim ZAMAN
(Fotoğraf Sanatçısı)

YARIŞMA TAKVİMİ:
Son Katılım Tarihi: 11 Kasım 2009
Seçici Kurul Toplantısı: 14 Kasım 2009
Sonuç Bildirim: 18 Kasım 2009
Geri Gönderim Tarihi 15 Aralık 2009

ÖDÜLLER:

Birinci: 3,000 YTL
İkinci: 2,500 YTL
Üçüncü: 2,000 YTL
İ.B.B Özel Ödülü: 1,500 YTL
Mansiyon 1,000 YTL
Mansiyon 1,000 YTL
Mansiyon 1,000 YTL
Satın alma 50 adet 250 YTL

Paylaş

Yorumlar