EU Bozayı Nasıl Tanımaya Başladı?

11 Ocak 2010

boza

Boza 9000 yıllık geleneksel bir tahıl içeceği.

Tatlı-ekşi bu fermente içecek besin tarihimizin en eski içeceklerinden. M.Ö. den gelen tahıl fermantasyonu ile hazırlanan boza bir bakıma bugünkü biranın da atası.

Bozanın Balkanlardan Afganistan’a kadar olan geniş bir şerit içerisinde tanınırlığı var ancak Avrupa ve Amerika için geniş anlamda henüz bilinmeyen bir içecek..

Avrupa’da yayınlanan bir bulvar gazetesinde okuduğum ilginç haber bozanın nasıl tanınmaya başladığı konusunda fikir de verdi.

Avrupa’da oluşmaya başlayan boza algısında ilk dikkat çeken bozanın “geleneksel Bulgar içeceği” olarak bilinmeye başlaması..
Bulgaristan’ın kısa süre önce Avrupa Birliği’ne girmesi ile Bulgar mutfağı ve kültürü ile daha yakından tanışanlar bozayı sevmiş gibi görünüyor. Bozanın Avrupa’da yaratmaya başladığı bu ilginin sebebi “breast boosting beer” yani estetik fonksiyonlu göğüs büyümesi sağlayan bira! olarak söylentilerin dolaşması ile ilişkili.

Bilimsel olarak bu yönde henüz hiç bir somut veri olmamasına rağmen estetik göğüs büyütücü inancı boza üzerine ilginin artmasını başarmış durumda, öyle ki, yabancı ziyaretçiler için Bulgaristan’a gezi vesilesi olmaya başlamış bile.

Merak edenler için bozanın besin değeri ve hazırlanışı ile ilgili ikinci bir yazıda önümüzdeki günlerle tekrar bu konuya değinmek üzere.

Paylaş

Yorumlar