İstanbul Kahve Festivali

04 Şubat 2010

kahve festivali

19-21 Şubat tarihlerinde birincisi düzenlenecek kahve festivali tüm kahve gurmelerine, kahve severlere ve meraklılarına açık.

Üç gün sürecek festivalin en ilginç yanlarından birisi organizasyonun Binbirdirek Sarnıcı’nda yapılacak olması.

binbirdirek

4. yüzyıldan kalma bu çok değerli tarihi mekanda gerçekleşecek festival süresince bir de Dünya Kahve Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil edecek yarışmacılar seçilecek.

kahve çuvalı

Türkiye’de kaliteli kahve kültürünün gelişmesi için destek verecek bu yeni festivalin benim açımdan tek bir eksiği var; kavrulmamış yeşil kahve tanelerindeki olağanüstü yüksek besin değeri ve antioksidan yapıyı tanıtan ürün ve üretici eksiği…
yeşil kahve

Yeşil kahve tanelerinin ülkemizde henüz çok duyulmamış antioksidan değerinden bahseden başka bir yazıda görüşmek üzere.

Paylaş

4 yorum

 1. Antioksidan konusunda beni biraz daha bilgilendirebilirseniz sevinirim, elimde 20-22 çeşit çuvallarla yeşil çekirdek mevcut….

  Saygılarımla,

  Şerif (yarışmalar esnasında mikrodonlu şahıs)

 2. Haftasonu Kahve Festivali’ndeki katkılarınız için tebrikler, ben bulunamadım ancak gidenlerden güzel geri bildirimler aldım.

  Elinizde 20-22 çeşit yeşil kahve türü bulunması ürün geliştirme çalışmaları için iyi bir fırsat.

  Yeşil kahve, ilerleyen günlerde adından daha fazla söz edilecek sağlık fonksiyonları olan değerli bir besin olacak.
  Tüketicinin yeşil kahveyi tanıma ve kabullenme süreci ise yeşil çayın (batıda) kabul edilmesi kadar uzun ve dirençli olmayacak.

  Besin destekleri sektöründe yağ yakımına yardımcı kilo verme desteği ürünlerde ve cilt dokularını koruyucu etkisi ile anti-aging ürünlerde kullanımı yıllar içerisinde yaygınlaşıyor.
  Sık tüketilen besinler içerisine entegre edilerek fonksiyonel besin olarak sunulmasına da Avusturalya, Amerika ve bazı Avrupa ülkelerinde başlandı.

  Yeşil kahve tanelerinin besin olarak sunulmasının önündeki en büyük engel lezzet ve aroma eksikliği. Bu nedenle yeşil kahve ile aynı familyadan olan kavrulmuş kahve, kakao, tarçın veya defne ile harmanlanması düşünülebilir. Yine polifenol antioksidanlarca zengin yeşil çay ile kombine edilebilirliği de araştırılabilir.

  Yeşil kahve taneleri kavrulmadan önce lezzet ve aroma yönünden fakir ancak besin değeri yönünden çok değerli. Serbest radikal ve hidroksil radikal dediğimiz vücut dokuları üzerinde yıkıcı etki gösteren oksidan maddelere karşı koruyucu. Robusta taneleri arabica ya göre daha yüksek oranda bu sözünü ettiğimiz koruyucu antioksidanları içeriyor.
  Her iki kahve türü de içerdikleri bu polifenol, klorojenik asit antioksidanının maliyeti yönünden diğer güçlü antioksidan kaynakları pine bark (özel bir çam kabuğu ekstresi) ve grape seed in ( üzüm çekirdeği ekstresi) sunduğu değer bedelinden daha düşük. Yeşil çay da dahil çoğu polifenol antioksidan içeren bitkisel kaynağa göre bağırsaklarda yeşil kahve polifenollerinin emilebilirliği 7 kez daha fazla. Yeşil kahve polifenolleri bir de kandaki LDL kolesterolün oksitlenerek daha tehlikeli yapıya dönüşmesini önlüyor.

  Yeşil kahvenin bir sağlık avantajı da kavrulmuş kahvedeki diterpen cafestol maddelerini içermemesi. Bunlar kavrulma sırasında oluşan maddeler ve uzun dönemde LDL artırıcı ve karaciğer enzimlerini aktive edici zararlı etkileri kanıtlanmış maddeler.

  Eğer yeşil kahve ile ürün geliştirme çalışmalarına başlarsanız şimdiden başarılar dilerim. Bu Türkiye’deki fonksiyonel besinler piyasasına büyük katkı sağlar.

 3. sema

  Bahsettiğiniz kahve festivali başarısızmış. Bir kahve tutkunu olarak üzüldüm doğrusu. Aşağıdaki habere göre gerçekten çok başarısızmış.
  http://www.haberdukkani.com/detay.php?id=2165

 4. Festival kritiği haber linki için teşekkürler. Ben de iyi kahvenin değerini bilen birisi olarak, festivale gitmedim ancak kritiği okuyunca sizin gibi üzüldüm..
  Başlangıç yapılması ve denenmesi yine de olumlu.. Umarım seneye bu festival de uluslararası standartları ve kaliteyi yakalar.

Yorumlar