12-28 Şubat 21. Kış Olimpiyatları’nda Besinler

08 Şubat 2010

2010 kış olimpiyatları

21. Kış Olimpiyatlarına dört gün kaldı.
Kanada’nın Vancouver kentinde düzenlenecek olimpiyatlar spor severler ve tüm aktif yaşam tutkunları için keyif ve motivasyon kaynağı. Olimpiyat yarışlarını izlediğinizde kış sporlarını hiç denememiş olanlar için deneme, yapmakta olanlar için ise ilerletme güdüsü yaratıyorsa ne mutlu size.

80 ülkeden 5000 atletin katılacağı 2010 Kış Olimpiyatları’nda benim için yarışları izlemek kadar ilgi çekici bir konu da atletlerin sıfırın altında 25 derecelerde ve yüksek rakımlarda yarışırken nasıl beslendikleri ve kullandıkları besin destekleri.

Soğuk hava koşulları ve yüksek rakım atletlerin antrenman ve yarışlar sırasında daha fazla enerji tüketmelerine neden olduğu için yüksek enerji sağlayan sporcu içecekleri ve enerji jelleri kullanımı bu kış olimpiyatlarında da yoğun olacak.

Çoğu ülke federasyonları sporcu besin destekleri üreticilerinden sponsorluk almış durumda. Önceki olimpiyatlarda kullanılmış veya ar-ge çalışmaları yeni tamamlamış onlarca enerji içeceği soğuk hava şartlarında atletlere ekstra enerji kaynağı hazır karbonhidrat sağlayacak.

Kış sporları ile uğraşan atletlerin yakından izlenen besin öğelerinden birisi de besinlerindeki demir miktarı. Yüksek rakımda kan yapımının artması ile artan demir ihtiyacının düzenli kan testleri eşliğinde demir takviyeleri ile desteklendiği yaygın olarak biliniyor.
olimpiyatlarda beslenme
21. Kış Olimpiyatları’nda ortalama bir bayan atletin günlük kalori ihtiyacı 4000-4500kalori olarak hesaplanıyor.

Muzlu-ballı sütler, yulaf ezmeleri, ızgara etler, yumurtalar, tam tahıllı ekmekler, kuru meyveler, bol badem, makarna, keten tohumu ve yoğurt olimpiyat atletlerinin menülerinde benim gözüme çarpan besinlerden bazıları.

Paylaş

Yorumlar