Bantta Koşmak Dışarıda Koşmaktan Farklı mı?

03 Şubat 2010

koşu bandı

Kış soğukları dış mekan yürüyüş ve koşu şartlarını imkansızlaştırırken en çok merak edilen konulardan birisi de koşu bantları üzerinde egzersizin normal yürüyüş ve koşuya göre farklı olup olmadığı..

Spor ayakkabıları üzerine tasarım ve geliştirme çalışmaları ile uğraşan araştırmacıların gözlemlerine göre bant üzerinde yürümek ile yer yürüyüşü arasında biyomekanik ve kinemekanik bazı farklar var.

ASICS Markası için araştırmalar yapan uzman Simon Bartold’a göre yürüyüş dinamiklerimiz bantın üzerinde yerde olduğundan çok farklı.

Dış mekan koşu ve yürüyüşlerde beden merkezimiz hareketli, ön bacak ile hareketi başlatıp arka bacak ile itme hareketini tamamlıyoruz.
Bantta ise beden merkezi daima sabit. İleriye doğru manipulasyon uygulamıyoruz ve böylelikle ileri hareket yok. Koşu batlarında temel hareket bandın hareketi ile beraber bant üzerinde ayakta kalma çabası. Bu sırada vücudumuzda dikey hareket var ancak yatay ileri hareket yok.

Koşu bandı yavaş tempolardayken adım boyumuz aynı hızda yaptığımız yer yürüyüşünde attığımız adım boyu ile aynı ancak bant hızlandıkça adım boyu artıyor ve adım sıklığı azalıyor.Bu pratikde koşu bandında hızlı yürüyüşlerde büyük adımlarla hızlananların neden sıklıkla kavak kemiği veya bilek ağrıları yaşadıklarının da bir açıklaması.

Hareket eden bant üzerinde her attığımız adımda destek ve denge bulma çabamız ve bunun için geçen süre daha fazla.

Denge bulmak ve korumak için topuk dış kısımlarını bant üzerinde yerde kullandığımızdan daha çok kullanıyoruz. Topuk dış kenarındaki ekstra denge ihtiyacı bant üzerinde artıyor. Jel veya hava destekli, dışa topuk kıyıları genişleyerek açılan ayakkabılar bant üzerinde tempolu yürüyüş ve koşu için ideal seçimler.

asics ler
Bant sürtünmesi ile ayakkabı içerisinde yerde yürüyüş ve koşuya göre daha fazla ısı oluşuyor. Koşu bantları üzerinde vantilasyonu iyi hafif üstlü ayakkabılar bu nedenle daha doğru seçim olur.

Araştırmacılar ayrıca yer/bant mekanik farkların kadınlarda erkeklere göre daha fazla görüldüğünü de belirtiyorlar.

Bant üzerinde hareket ederken ayrıca dış ortamlara göre hava sürtünmesi ve rüzgar direnci daha az. Bu bant üzerinde daha kolay ve çok terlemeyi de açıklayan bir durum. Koşu bandı üzerinde sık aralıklarla su tüketme gereği de yine bu nedenle hızlı dehidrasyonu önlemek için önemli.

Koşu bantları çoğu beton zeminli yürüyüş parkuruna göre adım ile yere gönderdiğimiz şoku emer ve daha az kısmını eklemlere geri gönderir.
Çimento ve taş yürüyüş zeminlerinde şok daha fazla oranda eklemlere geri gönderilir.

Koşu bandı ve dış mekan yürüyüşlerinin vücuda uyguladığı farklı fizik kuralları diğer avantaj ve dezavantajlar ile tartıldığında yıllık yürüyüş disiplini içerisinde ikisinede yer vermekte fayda var.

Paylaş

Yorumlar