Egzersizde Müziğin Gücü

06 Ekim 2009

spor ve müzik

Yıllar önce gittiğim bir spor salonunda (gymbox) Dj çalıştığını öğrendiğimde müziğin egzersiz üzerindeki önemi konusunda şüphem kalmamıştı.

Bugün yürüyüş ve koşu yaparken dinlenen müziklerin kendi içlerinde top 10 listeleri var.

Nike-iPod sport kit veya mikro spor mp3 çalarlar da yeni başlayacakları yürüyüşe motive edemezse herhalde hiçbir kuvvet edemez.

Müzik ve spor ilişkisi üzerine çalışan sayılı uzmanlardan Dr Costas Karageorghis’a göre müzik spor’da “legal dopping”.

Amatör sporcularda, kilo verme programlarında ve fitness düşkünlerinde egzersiz sırasında müzik dinlendiğinde performans %20 artıyor. Çaba ve zorluk hissi %10 azalıyor.

Çoğumuzun içerisinde olduğu nabzı maksimum nabzımızın en fazla %70 ine kadar çıkaran egzersizlerde özellikle müziğin motive edici ve performans artırıcı etkisi çok açık.

Araştırmacılar, performansta anaerobik eşik atlandığında yani spor yaparken maksimum nabzın %70-80 i geçildiğinde (bu sadece profesyonel atletler için geçerli siz bu eşiği geçmeyi denemeyin) müziğin de performans üzerindeki etkisinin azaldığını belirtiyor. Öyle ki %85 ve üzerinde sessizlik gerekiyor.

Amatörlerde ve spora yeni başlayanlarda müziğin olumlu etkisi ağırlık çalışmaları, koşu ve yürüyüş sırasında diğer sporlara göre daha fazla.

Müzik kişiyi egzersizin yaratacağı sıkıntı, ağrı ve acıdan bağımsız kılıyor, müziğe göre hareket etme ve ritim duygusunu tetikliyor.

Paylaş

1 yorum

  1. aropax

    spor yaparken dinlenecek müziklerin top listeleri ilgimi hayli çekti. ufak bir araştırma yapıp böyle bir liste ele geçirsem hiç fena olmayacak hani :)

Yorumlar