Enerji İçeceklerinin Sporda Hatalı Kullanımı

06 Ekim 2009

enerji içeceklerinin sporda hatalı kullanımı

Günlük egzersiz ve antrenmanlarda popüler enerji içeceklerinin (red bull-kick-burn vs..) sporcu enerji içeceği yerine hatalı kullanımı tahmin edilenden daha yaygın.

Popüler enerji içecekleri genellikle kafein (sentetik kafein) – şeker ve bazı bitkisel uyarıcıların karışımı ile yüklü hemen her yerde satılan içecek grubu.

Sporcu (enerji) içecekleri ise spor sırasında kasların artan enerji ihtiyacını karşılamaya yönelik performans koruyucu yüksek karbonhidrat karışımları ki satış noktaları spor merkezleri ve eczaneler.

Popüler enerji içecekleri sporda enerji kaynağı olarak sık ve fazla miktarlarda kullanıldığında sağlık riskleri getirebilir ve aslında aşağıdaki nedenlerle performans düşürücüdür.

Kan Basıncında Yükselme
Kafein şeker aracılığı ile kana hızlıca taşınır, egzersiz sırasında nabzı ve tansiyonu ekstra yükseltici etki gösterebilir.. Kalpte ritim bozukluğu riskleri ve tehlikeli kalp ve damar sorunları yaşama olasılığı artar.

Dehidrasyon Riski
Spor aktiviteleri sırasında kafein bedenin çok fazla su kaybetmesi ile ortaya çıkan dehidrasyon riskini artırır.

Artan su kaybı ile beraber spor sırasında kas ve sinir sistemi için gerekli elektrolit kaybı da artar.

Profesyonel sporcu içeceklerinde ise popüler enerji içeceklerinin tam aksine ter ile artan elektrolit kayıplarına karşı eloktrolitler vücuda geri kazandırılmaya çalışılır.

Sinir Sistemi Üzerindeki Etkisi
Popüler enerji içecekleri yolu ile spor sırasında alınan kafeinin uyarıcı etkisi geçtiğinde halsizlik, yorgunluk, asabiyet, uykusuzluk, sıkıntı hali gibi istenmeyen etkiler yaşanabilir.

Sporcu enerji destek içecekleri ise uyarıcı içermez.

Paylaş

2 yorum

  1. aropax

    enerji içeceklerini oldum olası hiç sevemedim. bir bilemediniz iki kere denemek amaçlı içmeye kalktım o keskin tat saatlerce gitmedi ağzımdan. o günden sonra da uzak durdum hep..

  2. sanem

    Bloğunuz hayırlı olsun.yeni keşfettim.eminim herkese çok faydalı olacak.takip edeceğim.sevgilerimle.enerji içecekleri konusunda bizi aydınalttığınız için teşekkürler.

Yorumlar