Kısa Kulvarda Dünya Rekorlarını Canlı İzlemek

10 Aralık 2009

yüzme şampiyonası
kısa kulvar avrupa

13. Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda ilk akşamı izleme fırsatı yakaladım. Peş peşe kırılan Dünya ve Avrupa rekorlarına canlı tanık olmak tam bir ayrıcalık.

Şampiyonada bugün öğrendiğim ilk ve sonlar da var. Abdi İpekçi Arena’ya başarı ile yerleştirilen müsabaka havuzu bu yıl ilk defa 10 kulvarmış. Yüzücülerin üzerlerindeki yüksek teknoloji ürünü mayoların kullanımına izin verilen ise son şampiyona..

Paylaş

3 yorum

 1. aropax

  peki bundan sonra yüzücüler nasıl bir mayo kullanacak?.. yüksek teknoloji bu mayoların yüzücüler üzerindeki etkisi ne kadardır ki? yani bu mayolar olmadan da o dünya rekorları kırılabilir mi?.

 2. Bundan sonra kullanılacak mayolar tüm detayları ile dünya yüzme otoritesi tarafından belirlendi.. sanırım tekstil dışı materyellere izin vermeyecekler ve erkeklerde bel çizgisi aşılmayacak vs..
  Speedo’nun ürettiği (LZR Racer deniyor bu mayolara) poliretan ve neopren doku ve kaplamalı performans artırıcı mayoların iki yıl kullanımdan sonra “teknolojik doping” olduğuna karar verildi. 2010′da da kullanımı tamamen kalkıyor. yasaklanan mayolar suda insan derisinin sürtünmesinen çok daha az bir sürtünme yaratıyor, kasları korse etkisi ile sıktığı için kasın enerji tüketimini azaltarak uzun mesafe yüzücülerde daha uzun vadeli enerji sağlıyor ayrıca hidrolik kaldırma kuvveti desteği veriyor, kaslara daha çok oksijen gitmesini sağlıyor..
  2008-2009 da kırılan rekorlar 2010 da bu nedenle kolay aşılamayacak gibi..

 3. dell

  televizyonlarda hayranlıkla izlediğim o yüzücüler demek ki teknolojik doping kullanıyormuş. hayal kırıklığı yarattı bu bende.. :(

Yorumlar