Kışın Açık Hava Yürüyüşleri/Konyaaltı

30 Aralık 2009

konyaaltı

kış yürüyüşler konyaaltı

Açık havada yürüyüş yazısına eşlik eden resimler bu kez Antalya-Konyaaltı Plajı’ndan. Yaz boyunca hemen hiç uğranmayacak kadar kalabalık olan bu plaj kışın yürüyüş için çok yerinde bir güzergah. Toplam 1.5 km uzunluğunda.
Çakıl taşları üzerinde Akdeniz’i ve karşıda Toros Dağlarını seyrederek yapıyorsunuz bu yürüyüşü. İri çakıl taşları üzerinde ek çaba ile yürürken daha fazla kalori yaktığınızı ve bacak kaslarıın daha iyi çalıştığını hissediyorsunuz. Jogging ayakkabıları yerine treking botları bu yürüyüş için ideal.

Açık hava yürüyüşlerine tekrar başlamak için baharı bekleyenlere bir uyarı: kışın açık havada yürümeye daha çok ihtiyacımız var.. Özellikle insülasyonu iyi yeni yapılarda iç mekan hava kalitesi eğer düzenli havalandırma yapılmıyorsa oldukça düşük. Yapılan araştırmalarda kış aylarında iç mekanlarda solunan havanın daha fazla ev akarı, toz, mobilya ve boya malzemelerinden havaya karışan kimyasal moleküller gibi alerjenleri içerdiğini gösteriyor.
Açık hava yürüyüşleri alerjik astım ve alerjik migreni olanlarda atak sıklığını ve şiddetini azaltmaya yardım edebiliyor.
kış yürüyüşleri

Paylaş

Yorumlar