Kışın Yürürken Nasıl Giyinmeli?

02 Kasım 2009

kışın yürüyüş yaparken nasıl giyinmeli

Bu hafta sonu hemen hiç durmadan devam eden poyraz ve yağmur yürüyüş ve jogging için fırsat vermedi.

Havaların biraz daha açması ile beraber spora fırsat arayanlar için yürüyüş ve koşuda kış aylarına uygun spor giysileri hakkında aşağıdaki bilgileri vermek faydalı olabilir.

Düşük ısılarda yürüyüş yapmak daima daha bilinçli bir hazırlık gerektirir. Düşük sıcaklıklarda yürüyüş sadece sağlıklı bireyler için doğru seçimdir. Ayrıca ileri yaş gruplarında da sağlık problemleri yaratabilir.

Yürüyüş veya koşuya gidiş yönünüzü rüzgarı karşıya alacak şekilde başlayın, dönüşte rüzgar arkada bitirirmeye çalışın.

15 den 7-8 dereceye kadar inen ısılarda spor yaparken ana kural; tek kalın bir kat yerine, ince ama çok katmanlı giyinmek olmalı..

En İç Giysiler;

Cildi saran ve teri mümkün olduğunca ciltten ve kendi dokusundan uzaklaştıran polipropilen, thermax, coolmax dokulu giysiler seçilmeli. İç giysi teri kendi dokusunda tutmamalı.

Pamuk teri emer, ıslanır, kendi içerisinde tutar ve kısa sürede beden üzerinde soğuk ıslak bir tabakaya dönüşür.. Spor için pamuklu giysiler bu nedenle doğru bir seçim olmaz.

Yalıtım Katmanı;

Polar veya ince yün giysiler iç giysi üzerine giyildiğinde sağlıklı insulasyon sağlar.
Sporda ısınma sonrasında çıkartılabilir. Isınma evresi tahmin ettiğinizden daha çabuk tamamlanacağı için çıkartılması ve taşınması kolay olmalıdır.

Dış Katman;

Rüzgar ve yağmur geçirmez materyalden, bol kesimli spor giysiler dış şartlara karşı ilk korumayı sağlar.

Başlık;

Başı fazla ısı kaybına yol açmamak için saran, polar başlıklar seçilmelidir.

Eldiven;

Yürüyüş ve koşuda parmakları sıcak tutan rüzgar geçirmez malzemeden eldivenler tercih edilmelidir.

Çoraplar;

Kalın tabanlı, teri dışarı atan, topuk desteği sağlayan sporcu çorapları su geçirmez kalın spor ayakkabıları ile beraber kış için doğru tercih olur.

Su İhtiyacı

Soğuk hava sporlarında da yazın olduğu kadar su tüketimi önem taşır. Her 15-30 dk da yaklaşık 200ml su tüketimi önerilir.

Soğuk havada Spor sonrası;

Spor sonrası terleme çoğu zaman devam eder, tüm giysilerin kuru ve sıcak ikici bir takım ile mümkün olduğunca çabuk değiştirilmesi terin soğumadan bedenden uzaklaştırılmasını sağlar, ısınan adeleleri korur.

Paylaş

0 yorum

Trackbacks/Pingbacks

  1. Yürüyüş Alışkanlığı Yaratmada İlk Adım: Aile Yürüyüşleri | Özgünform / Özgü Yusufoğlu - [...] yürüyüş giysilerini giymelerini sağlayın. Yanınızda yedek giysiler bulundurun. Kış yürüyüşlerinde nasıl giyinmeli (link) bu ...

Yorumlar