Koşu Bandı Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

25 Ocak 2010

koşu bandı alırken nelere dikkat etmeli

Yeni yıl ile beraber forma girme kararlılığı gösteren hemen herkes ile sıkca konuştuğumuz konulardan birisi de “yürüyüş bandı satın alırken nelere dikkat etmeli” konusu.

Kardan kapanan yollar spor salonlarına kadar gitmeyi bile imkansızlaştırmışken koşu/yürüyüş bandı almaya yeni karar verenlere yardımcı olacak bir iki noktayı göz önünde tutmakta fayda var.

1.İyi bir piyasa araştırması yapmadan yürüyüş bandı almayın.

2.Farklı markaları kıyaslarken yürüyüş bantlarının motor gücünü kontrol edin. Seçeceğiniz yürüyüş bandının “sürekli motor beygir gücü 2.0hp” dan az olmamalı. “maksimum motor gücü” deyimi sizi yanıltmasın. Alacağınız bandın kullanım sıklığı, evde kaç kişinin kullanıyor olacağı, kullanıcı kiloları arttıkça “sürekli motor gücü” yüksekliğine olan ihtiyacınızda artacaktır.

Ayrıca koşu için mi yoksa yürüyüş için mi almak istediğinize kara verin. Yürüme amaçlı bantlarda hız göstergesi 8km/sa, koşu amaçlı bantlarda hız göstergesi 12km/sa. i bulmalı.
Hız değişiminin 0.2km/sa den fazla olmamasına dikkat edin.

3. Alacağınız koşu veya yürüyüş bandı en az 5 yıl garanti vermeli. Koşu bantlarının ilk bir iki yıl zarfında bozulup servise gitmesi çok sıklıkla görülen bir durum.

4. Alacağınız markanın servis ve yedek parça imkanlarının kolay erişilebilir olduğundan emin olun.

5. Yürüyüş bandının taşıma kapasitesinin kullanıcıların kilolarından büyük olduğundan emin olun.

6. Bant uzunluğu özellikle uzun boylu kişilerde çok önemli.. Bantın üzerinde rahat yürüyecek uzunlukta olmasına özen gösterin.

7. Aynı şekilde bant genişliğinin yürüyüş/koşu konforunuzu bozacak kadar dar olmamasına dikkat edin.

8.Bant dokusu yumuşak olanları sert dokulu bantlara tercih edin. Alışılmışın dışında sert bant dokusu adımınız ile banda uyguladığınız kuvveti emmeden geri gönderdiğinde bant üzerinde eklem ve kas problemleri yaşama riskiniz artar.

Paylaş

2 yorum

  1. hayati

    ben begendim

  2. tuncer

    bende begendim ancakk birde ortlama bir ürüün ve modelini beirtseydin, Ohhh Yeme de koş..

Yorumlar