Pedometre Kullanımı

09 Aralık 2009

pedometre kullanım rehberi

Gün içerisinde attığımız adım sayısı ne kadar hareketli olduğumuzun bir ölçüsü.

Farklı günlük aktivitelerde attığımız adım sayısının kaç kilometreye eşdeğer olduğunu ve yaklaşık kaç kalori yaktığımızı pedometreler (adımsayar) aracılığı ile ölçebiliyoruz.

Pedometre günde ne kadar adım attığınızı tespit etmeye yarayan bir sayaç. Bele bir klip yardımı ile tutturulan harekete duyarlı bu ufak sayaçların kullanımı ne kadar hareketli olduğumuzu somut olarak tespit etmeye yardım eder.

İYİ BİR PEDOMETRE

İyi ve kullanışlı bir pedometre belinizde sizi rahatsız etmeden tüm gün rahatlıkla taşınır. Ergonomik sağlam bir klip ile giysilerinize rahatça tutturulur ve çıkarmadan gün içerisinde pedometre ekranını okuma rahatlığı sunar.

Pedometreniz adım hareketine duyarlı bir sayaç taşımasının yanında tahmini kalori, saat, tahmini mesafe, 7-14 günlük hafıza, ve nabız ölçer içermelidir.

PEDOMETREYE ADIM BOYUNUZU KAYDETMEK

Pedometreyi kullanmaya başlamadan önce adım boyunuzu ölçüp sayaç içerisine kaydetmeniz gerekir.
Adım boyları kişiden kişiye farklılık göstereceği için attığınız adım karşılığında katettiğiniz mesafeyi doğru ölçmek için gereklidir.

Adım boyu adım atarken topuktan topuğa olan uzunluktur. Adım boyunuzu en doğru ve pratik olarak bulmak için “10 adım ölçüsü” nü kullanın.

Yerde bir başlangıç noktası tespit edin, ayak topuklarınız bu noktaya gelecek şekilde pozisyon alın ve ileriye doğru normal yürüyüş adımınızla 10 adım atın.

10. adımda topuğunuzun değdiği noktayı tekrar tespit edin, başlangıç noktanız ile bu nokta arasındaki mesafeyi ölçün ve 10 a bölün. Çıkan uzunluğu cm cinsinden sizin adım uzunluğunuz olarak pedometrenize kaydedin.

PEDOMETRE KULLANIMINDA İLK HAFTA

Pedometre kullanmaya başladığınız ilk hafta günlük rutin yaşantınızda değişiklik yapmadan sayacın mevcut hareket durumunuzu ölçmesi sağlayın.

Çoğu egzersiz yapmayan kişi günde yaklaşık 2000-4000 adım atar.

2000-4000 adımı 3000-6000 e çıkardığınızda hareketli yaşamın sağlık faydalarını kazanmaya başlarsınız.
Kronik hastalık risklerini azaltan ve bedeni optimum sağlıkta tutan egzersiz miktarı ise günde 10000 adım.

Kilo vermek için kişinin atması beklenen adım sayısı ise çoğu kez 12000-15000 adım arası.

PEDOMETRE HEDEFLERİ İLE GÜNLÜK YAŞAMDA HAREKET ARTIŞI SAĞLAMAK

İlk haftanın sonunda 7 günlük adım sayınızı toplayın ve 7 ye bölerek ortalama attığınız adım sayınızı tespit edin.
Bu sayı 10000 adımın altında ise ve herhangi bir sağlık probleminiz yoksa günde %20 lik artış sağlayarak zaman içerisinde 10000 adıma ulaşmayı hedefleyebilirsiniz.

Her haftanın sonunda geçen 7 günün ortalamasını alın bunu 1.2 ile çarpın. Bulduğunuz sayıyı gelecek hafta için ortalama adım hedefi olarak tespit edin.

Paylaş

1 yorum

  1. aropax

    bende şu sıralar kullanıyorum. gün sonunda tüm gün boyunca aslında hiçbir şey yapmadığımı görmek beni şaşırtıyor. buna rağmen akşam kendimi inanılmaz yorgun ve bitkin hissediyorum. halbuki attığım adım sayısı inanılmaz komik. modern yaşam bizi maf ediyor. bunu daha iyi anladım..

Yorumlar