Platesde Denge Topu Kullanmanın Avantajları

06 Mart 2010

plates denge topu

Plates yapmaya topsuz başlayıp ardından topluyu deneyenler denge topunun harika desteğini ve topun plates hareketlerini ne denli keyifli hale getirdiğini bilirler.

Topsuz ve aletsiz platesde en büyük sorunlardan birisi hareketler sırasında doğru kasları doğru miktarlarda kullanıp kullanmadığınızdan emin olamamanız.

Top üzerinde yaptığınız plates hareketlerinin daha keyifli olmasının yanı sıra iki önemli fonksiyonu var.
Birincisi, toplu plates ile denge yaratan vücut merkezindeki derin sırt ve karın kaslarını daha etkin kullanılıyor olması, ikincisi ise top üzerinde platesde kalça, sırt, diz problemlerinin rehabilitasonlarında tedaviye daha uygun destek sağlaması.

Top üzerinde plates yaparken top vücudun merkezi sırt veya karın bölgesinden kol ve bacak uçlarına doğru uzaklaştıkca karın ve sırt kaslarının dengeyi kurma fonksiyonu güçleşir.

Top üzerinde plates vücudun merkezi stabilitesini sağlayan derin karın kaslarının, omurgayı destekleyen sırt kaslarının ve pelvik denge kaslarının çalışmasını sağlar.

Plates topu üzerinde dengeyi bulup oturmak bile bu stabilizatör kasları aktive eder. Koltuk veya sadalyede otururken çalışmayan çoğu vücut merkez noktası denge kasları top üzerinde kullanılır.

Plates top üzerinde yapıldığında vücudun arka bölümündeki posteriyor-arka-kasların gelişmesini sağlar. Çoğu kişide vücudun ön kısmında bulunan ön bacak kasları, karın kasları arka bölümlere göre daha çok kullanılır ve daha gelişmiştir. Toplu plates ile sırt ve arka bacak kaslarının gelişimi desteklenerek duruş bozukluklarının da önüne geçilmeye çalışılır.

PLATES TOPU SEÇİMİ

Plates topları piyasada yaygın olarak üç ayrı boyda bulunuyor. Çapı 55cm-65cm ve 75cm olanlar.

Boyunuz;
1.50m-1.60m arası ise 55cm çaplı top
1.60m-1.70m arası ise 65cm çaplı top
1.70m-1.75m arası ise 75cm çaplı top uygun seçim olur.
1.75m üzeri için 85cm çaplı toplarda yaygın olmamakla beraber mevcut.

Top çapı arttıkça sağladığı destek de artar. Sırt kasları ve omurlarda problem yaşayanların bir boy büyük top kullanması egzersiz srasında bel desteğini artıracaktır.

Paylaş

Yorumlar